سرویس بین الملل - مستاجر کنونی آمریکا هر چند از منظر کاسبکارانه به عرصه بین الملل می نگرد ولی باید نیک بداند که سوریه بشار اسد عراق دوران صدام دیکتاتور نیست و مقابله هر گونه تجاوزی ایستادگی می کند.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج، این روزها مقامات کاخ سفید تلاش می کنند با فضا سازی رسانه ای از طریق شبکه هایی که در اختیار دارند به بهانه تراشی های خود برای تجاوز به سوریه اقداماتی مشابه آنچه که در عراق دوره صدام دیکتاتور اجرا کردند ادامه دهند.

اما نکته ای که قابل تامل است اینکه اولا مردم سوریه به طور دلخواه پای صندوق های اخذ رای رفته اند و بشار اسد را به عنوان رئیس جمهور مشروع و منتخب خود به طور کامل حمایت می کنند و در ثانی سوریه اسد از حمایت های خوبی در زمینه های مختلف از سوی روسیه و کمک مستشاری جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیروز چهارشنبه تاکید کرد که این کشور در صورت هر گونه تجاوزی از سوی آمریکا به سوریه پاسخ دندان شکن به واشنگتن خواهد داد.

از سوی دیگر آلکسی بوشکوف، سناتور روس، با بیان اینکه آمریکا به دنبال بهانه ای برای حمله به سوریه است گفت با توجه به اینکه دولت سوریه چنین بهانه ای به آمریکا نخواهد داد، آمریکایی ها خود به دنبال ایجاد این بهانه اند تا توجیهی برای حمله داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتینیک روسیه، بوشکوف در صفحۀ توییتر خود نوشت: «آمریکا نیروهای دریایی و هوایی خود را به حالت آماده باش درآورده و منتظر بهانه ای برای حمله به سوریه است. اما اسد چنین بهانه ای به آن ها نمی دهد؛ بنابراین، زمان مناسبی برای اقدامات تحریک آمیز است».

کاخ سفید اخیرا با مطرح کردن ادعای آماده شدن سوریه برای حمله شیمیایی جدید، به دولت سوریه هشدار داده است در صورتی که به حملۀ شیمیایی دست بزند، با پاسخ آمریکا رو به رو خواهد شد. شبکۀ سی ان ان نیز اعلام کرده است که آمریکا کشتی ها و هواپیماهای جنگی خود را برای حملۀ احتمالی به سوریه آماده کرده است.

در مقابل دولت سوریه این اتهام ادعایی کاخ سفید را رد کرد.

گنادی گاتیلوف معاون وزیر امورخارجه روسیه نیز دیروز به آمریکا درخصوص هرگونه اقدام تحریک آمیز درارتباط با سلاح شیمیایی، هشدار داد و گفت، ادعای واشنگتن درخصوص آماده شدن دمشق برای انجام حملات شیمیایی، فرایند مذاکره در آستانه و ژنو را با پیچیدگی مواجه می کند.

وی تأکید کرد: اقدامات آمریکا برای تشدید تنش درخصوص سوریه، پذیرفتنی نیست.

گاتیلوف خاطرنشان کرد: مسکو هیچگونه تهدیدی را از جانب ارتش سوریه علیه نیروهای آمریکایی نمی بیند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج