سرویس بین الملل - به نوشته نیویورک تایمز، محمد بن نایف- ولیعهد مخلوع عربستان- در کاخ خود محصور شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی نوشت: به گفته چهار مقام آمریکایی و سعودی که به خانواده سلطنتی این کشور نزدیک هستند، محمد بن نایف -- شاهزاده سعودی که به تازگی از سمت ولیعهدی خلع شد – اجازه ترک عربستان را ندارد و در کاخ خود در شهر جده محصور شده است.

به گفته این مقامات که به شرط محفوظ ماندن نامشان به منظور به مخاطره نیفتادن روابطشان با اعضای خاندان سلطنتی سعودی سخن گفتند، این محدودیت‌ها بر مردی که تا هفته گذشته فرد شماره دو در عربستان به شمار می‌رفت و ریاست سرویس امنیت داخلی این کشور را بر عهده داشت، برای ممانعت از هرگونه اعتراض به ولیعهد جدید – محمد بن سلمان 31 ساله – اِعمال شده اند.

مشخص نیست این محدودیت‌ها تا چه زمانی اعمال خواهد شد. یک مقام در وزارت خارجه عربستان که تلفنی با نیویورک تایمز سخن می‌گفت، این محدودیت‌ها را بی‌پایه و اساس و نادرست خواند.

حامیان محمد بن سلمانِ جوان معتقدند انتصاب او به عنوان ولیعهد عربستان، تصویری روشن را برای آینده این کشور ترسیم می‌کند. اما این انتصاب، در عمل به معنای پایان آمال سیاسی تعدادی از شاهزادگان سالخورده بود. بسیاری از آنان، محمد بن سلمان را فردی تندخو، قدرت‌طلب و بی‌تجربه می‌دانند.

محمد بن سلمان همچنین وزیر دفاع عربستان است و در این سمت، مسئولیت مداخله نظامی پرهزینه سعودی‌ها در یمن را بر عهده دارد.

رسانه‌های عربستان می‌کوشند انتقال قدرت در این کشور را فرایندی آرام جلوه دهند. آن‌ها بارها تصاویری از بوسیدن دست نایف به وسیله محمد بن سلمان -- به نشانه احترام -- را منتشر کرده اند. اما محدودیت‌های اعمال‌شده بر شاهزاده سالخورده، از بیم نارضایتی برخی از اعضای خاندان سلطنتی حکایت دارد. این نگرانی وجود دارد که حضور نایف در انظار عمومی به این نارضایتی دامن زند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج