شاهزاده سعودی پس از انتقاد از نوع دموکراسی ایران و انتخابات اخیر کشورمان می‌گوید که ایرانیان با مردم صحرای حجاز ارتباط خونی و دینی دارند و باید بر این حلقه‌های ارتباطی تأکید بیشتری شود.

به گزارش خبرگزاری موج سیاسیون و مقامات حال و فعلی کشورها و حکومت های خاورمیانه امروز در نشست بررسی نحوه به راه انداختن موج‌های دموکراسی‌خواهی در «مرکز مطالعات سیاسی» لندن شرکت کردند. یکی از این مقامات، «ترکی فیصل» شاهزاده سعودی و رئیس سابق سرویس امنیتی این کشور بود که در خصوص محور نشست و روابط سعودی‌ها و ایران سخن گفت.

فیصل ابتدا به اتکای بیش از حد عربستان به دولت ترامپ برای ایجاد تغییرات مدنظر ریاض در ازای پول پرداخت و گفت: «من از جایی می‌آیم که قومیت‌پرستی به خوبی کار کرده؛ بعید نیست(جرد) کوشنر (داماد ترامپ) بتواند مشکلات خاورمیانه را حل کند.

فیصل سپس به موضوع ایران پرداخت. وی سخنان خود را با انتقاد از انتخابات اخیر ایران برگزار کرد. او با بیان اینکه که درصد بالای شرکت‌کنندگان در این انتخابات ، به «مستمسکی برای مقامات ایرانی و بخصوص محمدجواد ظریف وزیر خارجه این کشور برای یادآوری وضعیت دموکراسی در کشورهای عربی» بدل شده است، گفت: «ایرانی‌ها انتخابات برگزار می‌کنند ولی نمی‌توان این کشور را به عنوان یک دموکراسی واقعی درنظر گرفت.» البته شاهزاده سعودی توضیح نداد که بر چه اساس و از چه زمانی، ریاض بعنوان مسئول برآورد میزان توفیق دموکراسی در خاورمیانه شناخته شده است.

ترکی فیصل در ادامه به پیشینه تاریخی روابط میان ایران و عربستان پرداخت و گفت: «ایران و عربستان سعودی به هم متصل‌اند. ما همسایه‌ایم و جغرافیا قابل‌تغییر نیست. دین ما را به هم متصل می‌کند و حتی ارتباط خونی با هم داریم. امیدوارم بتوانیم راهی برای تأکید بیشتر بر این حلقه‌های ارتباط پیدا کنیم.»

ترکی فیصل از دید قالب در میان مردم جهان در خصوص عربستان به عنوان مهد تولد تروریسم و افراط ‌گرایی در خاورمیانه هم شکایت داشت. وی گفت: «عربستان به صورت هفتگی بیانیه‌های در محکومیت وقایع تروریستی صادر می کند. همه رهبران کشورهای اسلامی، حملات لندن و منچستر را محکوم کردند ولی رسانه‌ها فقط به پوشش بیانیه‌های صادره از سوی پاپ و رئیس‌جمهور چین پرداختند.»

فیصل سپس از نفوذ ایران در منطقه به شدت انتقاد کرد و گفت: «چگونه می‌توانیم با کسانی وارد گفت‌وگو شویم که برای خود حقی الهی برای تأثیر بر روند زندگی ما قائل‌اند؟ مشکل ما با ایران این است .»

یکی دیگر از میهمانان این نشست، «موشه یعلون» وزیر جنگ اسبق ژیم صهیونیستی بود. نظر به قطع رابطه رسمی کشورهای عربی با اسرائیل، موشه یعلون وقتی وارد جایگاه شد که هیچ مدعو عربی روی سن نبود. یعلون ابتدا گفت: «شاید سال دیگر به صورت مشترک با نمایندگان کشورهای عربی در اینجا حضور یابم؛ دشمن اصلی ما ایران است.»

موشه یعلون که گویا از سیاست دولت فعلی آمریکا در قبال خاورمیانه رضایت داشت، در ادامه از دولتمردان قبلی یعنی کابینه «باراک اوباما» انتقاد کرد و گفت: «سیاست غیرموثر دولت قبلی آمریکا در قبال خاورمیانه، به ظهور تهدید اسلام‌گرایان افراطی در این منطقه منجر شد.»

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج