جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا امروز (سه شنبه) گفت: واشنگتن تحویل سلاح به شبه نظامیان کرد در سوریه را تا بعد از پایان نبرد برای شکست تروریست‌های داعش در شهر رقه ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جیمز ماتیس با اشاره به اطمینان‌ دادن‌های کشورش به ترکیه درباره پس گرفتن سلاح‌های داده شده به شبه نظامیان کرد بعد از شکست داعش گفت: این کار بستگی دارد به اینکه کجا و چه زمان ماموریت بعدی وجود داشته باشد.

او همچنین در پاسخ به اینکه آیا همه سلاح‌ها بازگردانده خواهد شد پاسخی محتاطانه به خبرنگاران همراه با خودش در سفر به آلمان داده و گفت: ما کاری را که بتوانیم انجام خواهیم داد.

وزیر دفاع آمریکا گفت: کشورش صراحتا اعلام کرده که ما شبه نظامیان کرد را برای جنگ با داعش تجهیز خواهیم کرد. اگر آنها جنگ دیگری داشته باشند و نیاز به خودروهای سبکی که استفاده می‌کنند داشته باشند ما آنها را به آنها خواهیم داد.

او گفت: روند مسلح کردن این شبه نظامیان کرد وابسته به نوع جنگ و سلاح‌هایی است که احتیاج پیدا خواهند کرد.

او ادامه داد: آمریکا به این شبه نظامیان سلاح‌های لازم برای جنگ شهری که در رقه با آن مواجه خواهند شد را داده است. با ادامه جنگ آمریکا سلاح‌ها را جمع آوری و تعمیر خواهد کرد و یا برخی سلاح‌های خاص را پس گرفته و سلاح‌های دیگری خواهد داد.

او تاکید کرد: زمانی که آنها یک سری تجهیزات و سلاح‌ها را احتیاج نداشته باشند ما آنها را با چیزهایی که نیاز دارند جایگزین خواهیم کرد.

انتظار می‌رود جیمز ماتیس چند روز دیگر در اجلاس ناتو در بروکسل با همتای ترکیه‌ای خود دیدار کند.

ماتیس در عین حال خاطرنشان کرد که جنگ با داعش پیچیده‌تر می‌شود و در کشیده شدن به سمت دره رودخانه فرات است و این وضعیت نیازمند کاهش تعارض با روسیه خواهد بود.

او گفت: مذاکرات کاهش تعارض را روسیه ادامه می‌یابد و در چند صف نظامی رخ می‌دهد تا تضمین شود نیروهای زمینی و هوایی امنیت داشته باشند.

ماتیس درباره اینکه آیا گروه‌های مختلف دره رودخانه فرات را به بخش‌های تحت کنترل خود تقسیم خواهد کرد گفت: وضعیت بستگی به این خواهد داشت که رودخانه در کجا خمیدگی داشته باشد و هر شهری در کدام سمت رودخانه قرار داشته باشد. بنابراین وضعیت ممکن است پر پیچ و تاب باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج