چندین مقام نظامی آمریکا روز سه‌شنبه گفته‌اند از بیانیه هشدارآمیز کاخ سفید درباره تدارک ادعایی دولت سوریه برای انجام یک حمله شیمیایی در این کشور، حیرت‌زده شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج، شماری از مقامات نظامی آمریکا می‌گویند از بیانیه هشدارآمیز کاخ سفید درباره تدارک ادعایی دولت سوریه برای انجام یک حمله شیمیایی در این کشور ، حیرت‌زده شده‌اند. 

روزنامه نیویورک‌تایمز علی‌رغم گزارش این خبر استدلال کرده که ممکن است میزان محرمانه بودن اطلاعات مربوط به تدارکات ادعایی برای حمله شیمیایی توسط دولت سوریه، عامل بی‌خبری فرماندهان نظامی آمریکا باشد.  

کاخ سفید روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای با طرح ادعاهای اثبات‌نشده مدعی شد دولت «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه قصد انجام «یک حمله شیمیایی دیگر» در سوریه را دارد. در حالی که هنوز چنین حمله‌ای انجام نشده، بیانیه کاخ سفید نوشت این حمله «ممکن است به قتل گروهی غیرنظامیان از جمله کودکان بی گناه منجر شود.»

ادعای کاخ سفید در حالی مطرح شده که دولت سوریه تمامی سلاح‌های شیمیایی خود را تحت نظارت سازمان‌های بین‌المللی از این کشور خارج کرده است. 

روزنامه نیویورک‌تایمز در یک گمانه‌زنی دیگر درباره انگیزه‌های صدور این بیانیه می‌نویسد: «در حالی که انگیزه‌های کاخ سفید از صدور این بیانیه بسیار غیرمعمول مشخص نیست ممکن است که آقای ترامپ یا مشاورانش به این نتیجه رسیده باشند که دادن یک هشدار علنی می‌تواند مانع انجام یک حمله شیمیایی دیگر توسط دولت بشار اسد شود.»

دولت آمریکا پیش از این در ماه فوریه با متهم کردن «بشار اسد» به انجام یک حمله شیمیایی در منطقه «خان شیخون» در استان ادلب سوریه، پایگاه هوایی «الشعیرات» متعلق به ارتش سوریه را هدف حملات هوایی قرار داد. دولت سوریه، این ادعاها را رد و تأکید کرده استفاده از سلاح‌های شیمیایی را حتی علیه گروه‌های تروریستی در حال نبرد با دولت سوریه مجاز نمی‌داند. 

داریل کیمبال، مدیر عامل انجمن کنترل تسلیحاتی گفت که او چیزی درباره تحرکات دولت سوریه برای انجام حملات شیمیایی نشنیده است، اما حدس او این است که دریافت گزارش‌های اطلاعاتی باعث صدور بیانیه توسط کاخ سفید شده است. 

او با وجود این گفت که ظرف دست‌کم 20 سال گذشته به خاطر ندارد تهدیدی تا این حد دقیق علیه یک دولت خارجی صادر شده است. وی تصریح کرد که مسائل اینچنینی معمولاً در ارتباطات اطلاعاتی یا دیپلماتیک خصوصی رد و بدل می‌شوند. 

 نیویورک‌تایمز در حالی از بی‌اطلاعی فرماندهان نظامی آمریکایی از بیانیه هشدارآمیز کاخ سفید خبر داده که در ماه‌های گذشته گزارش‌های متعددی درباره اختلاف بین کاخ سفید با وزارتخانه‌های مختلف، از جمله وزارت دفاع آمریکا در موضوعات مختلف منتشر شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج