روزنامه نگار معروف آمریکایی معتقد است دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از دانش تاریخی واقعی برخوردار نیست.

به گزارش خبرگزاری موج، "سیمور هرش" روزنامه نگار و خبرنگار معروف آمریکایی با اشاره به اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از دانش تاریخی واقعی برخوردار نیست، تاکید کرد که ترامپ حمله موشکی به سوریه را با وجود آگاهی از مبرا بودن نظام سوریه از حمله شیمیایی به منطقه خان شیخون این کشور انجام داد.

سیمور هرش در مقاله ای در روزنامه "دی ولت" آلمان نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دستور شلیک موشک های تام هاوک به پایگاه "الشعیرات" ارتش سوریه در ریف شهر حمص را - با وجود هشدار وزارت اطلاعات آمریکا درخصوص نبود دلایل و مدارکی دال بر حمله شیمیایی ارتش سوریه به منطقه خان شیخون در ماه مارس گذشته- صادر کرد.

منطقه خان شیخون در ماه مارس گذشته شاهد حمله ای شیمیایی بود که دولت سوریه اعلام کرد که این حمله را عناصر مسلح انجام داده اند و دولت سوریه دخالتی در این زمینه نداشته است زیرا اساسا سلاح شیمیایی در اختیار ندارد و سلاح های شیمیایی این کشور قبلا براساس توافق بین مسکو و واشنگتن از بین رفته است.

به نوشته هرش، اطلاعات آمریکایی ها در آن زمان نشان می داد که ارتش سوریه مقر عناصر مسلح در چهارم ماه آوریل گذشته را با یک بمب هدایت شونده ارتش روسیه مجهز به کلاهک کلاسیک هدف قرار داده است و روس ها جزئیات این حمله را نیز به آگاهی ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا رسانده اند.

هرش تصریح کرد: برخی مسئولان نظامی آمریکایی از تصمیم ترامپ برای نادیده گرفتن شواهد و دلایل به شدت احساس اندوه کرده بودند.

این خبرنگار گفت: یک کارمند ارشد دولت آمریکا وقتی از تصمیم ترامپ برای حمله موشکی به سوریه مطلع شد، به دوستش گفت که این امر منطقی نیست.. می دانیم که حمله ای شیمیایی در کار نبوده است... روس ها خشمگین هستند.

وی افزود: در طول چند ساعت از حمله به خان شیخون، شبکه های اجتماعی پر شد از تصاویر قربایانی که منبع این تصاویر فعالان محلی و در صدر آنها سازمان موسوم به کلاه سفیدها بودند که یک گروه مشهور به ارتباط با عناصر مسلح معارض سوری است.

هرش تصریح کرد: در جریان مجموعه ای از مصاحبه ها دریافتم که اختلاف کاملی بین ترامپ و بسیاری از مشاوران نظامی و وی مسئولان وزارت اطلاعات آمریکا وجود دارد؛ علاوه بر اختلافات با افسران عملیاتی در منطقه که درک کاملا متفاوتی از ماهیت حمله به خان شیخون دارند. دلایلی به من درباره این اختلافات درقالب تماس ها مستقیما بعد از حمله به من داده شده است.

وی گفت: مسئولان وزارتخانه های اطلاعات روسیه و سوریه که درخصوص عملیات از نزدیک با آمریکایی ها هماهنگی می کنند، توضیح داند که حمله دوجانبه به خان شیخون برای دستیابی به یک هدف بسیار با ارزش صورت گرفت

هرش به نقل از یک مستشار ارشد آمریکایی نوشت: همه افسران عملیاتی در منطقه می دانستند که چیزی در جریان است. روسها به نیروی هوایی سوریه یک بمب هدایت شونده نادر دادند و سوری ها بهترین خلبان های خود را برای اجرای ماموریت اعزام کردند.

به گفته سیمور هرش، این مشاور آمریکایی افزود: "آیا سوری ها برای حمله به خان شیخون برنامه ریزی کردند؟ اصلا. آیا ما چیزی برای اثبات آن داریم؟ اصلا. آیا برای استفاده از گاز سارین برنامه ریزی می کردند؟ نه. اما رئیس جمهور نگفت که ما یک مشکل دارید بزارید مسئله را بررسی کنیم بلکه گفت که می خواهد سوریه را بزند".

این مشاور گفت: چیزی که بیشتر آمریکایی ها به آن توجه نکردند این بود که اگر حمله ای با گاز سارین با دستور بشار اسد رئیس جمهور سوریه می بود؛ خود روس ها نظیر هر فردی درغرب از آن خشمگین می شدند.

این مشاور ارشد آمریکایی به هرش گفت: هر فرد نزدیک به ترامپ از تمایل وی برای رفتار فوری - وقتی هنوز از حقایق را نمی داند- آکاه است. ترامپ چیزی نمی خواند و دانش تاریخی واقعی نمی داند بلکه می خواهد جلسات سخنرانی برگزار کرده و عکس بگیرد.

این مشاور افزود: ترامپ می تواند پیامدهای یک تصمیم نادرست در بازار تجارت و کسب و کار را قبول کند زیرا فقط از نظر مالی ضرر خواهد کرد اما اگر ترامپ برآوردی اشتباه کند؛ در منطقه ما، جان افراد از دست خواهد رفت و زیان طولانی مدتی به امنیت ملی ما وارد خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج