سرویس بین الملل- نمایندگان جمهوری خواه کنگره آمریکا به دولت ترامپ پیشنهاد نموده‌اند تا از پیمان نابودی موشک‌های با برد کوتاه و متوسط با روسیه خارج شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا به دولت "دونالد ترامپ" پیشنهاد داده‌اند تا از پیمان دوجانبه با روسیه در مورد نابودسازی موشک‌های با برد کوتاه و متوسط خارج شود.

نشریه «پولیتیکو» روز شنبه با اعلام این مطلب، نوشت: مبتکران این پیشنهاد روسیه را به نقض اصول این پیمان متهم کرده و معتقدند که ادامه رعایت این پیمان از سوی آمریکا به نفع این کشور نخواهد بود.

به نوشته این نشریه، برخی نمایندگان جمهوری خواه کنگره به این اقدام اصرار داشته و معتقدند که در پاسخ به اقدامات روسیه باید از این پیمان مربوط به دوران اتحاد جماهیر شوروی خارج شد. حتی "مایک راجرز" رئیس کمیته تسلیحات هسته‌ای کنگره ادامه چنین سیاستی از سوی واشنگتن را «بی مسئولیتی» نسبت به منافع ملی ایالات متحده نامیده است.  

این در حالی است که در وزارت دفاع، وزارت امور خارجه و شورای امنیت آمریکا مطمئن نیستند که خارج شدن این کشور از پیمان نابودی موشک‌های با برد کوتاه و متوسط اقدام درستی باشد. بسیاری از مقامات دولت ترامپ بر این عقیده هستند که چنین اقدامی ممکن است به مسابقه تسلیحاتی تمام عیار بیانجامد و اطمینان دارند که این پیمان همچنان پاسخگوی منافع امنیت ملی آمریکاست و باید به آن پایبند بود.  

پیمان نابودسازی موشک‌های با برد کوتاه و متوسط در سال 1987 بین "رونالد ریگان" رئیس جمهوری وقت آمریکا و "میخائیل گورباچف" رهبر اتحاد جماهیر شوروی امضا شد و شامل توافق دو طرف برای نابودسازی موشک‌هایی با برد 500 الی 550 هزار کیلومتر بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج