سرویس بین الملل- نخستین راهپیمایی ضد آمریکایی مردم کره جنوبی، بعد از روی کار آمدن دولت جدید این کشور با عنوان 'نه ترامپ، نه تاد' امروز شنبه با حضور هزاران نفر در سئول برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج، تارنمای خبری 'تایمز' کره جنوبی روز شنبه گزارش داد در این راهپیمایی، هزاران معترض در نزدیکی سفارت ایالات متحده در سئول تاکید داشتند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، کره جنوبی را برای راه اندازی سامانه 'تاد' که چین مخالف آن است، 'مجبور' کرده است.

این راهپیمایی در حالی برگزار شد که 'مون جائه این' رئیس جمهوری جدید کره جنوبی هفته آینده برای برگزاری نخستین نشست خود با ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد بحران کره شمالی، به واشنگتن می رود.

این راهپیمایی با حدود چهار هزار شرکت کننده اولین راهپیمایی ضد آمریکایی مردم کره جنوبی بعد از آغاز بکار 'مون جائه این' رییس جمهوری جدید کره جنوبی و همچنین از زمان توافق برای راه اندازی سامانه موشکی تاد آمریکا در این کشور است.

معترضان در این راهپیمایی پلاکاردهایی با عنوان ' ترامپ فشار بر کره جنوبی برای راه اندازی سامانه تاد را متوقف کن ' و ' بدون ترامپ، بدون تاد' در دست داشتند.

این جمعیت بیشتر شامل ساکنین منطقه جنوب شرق 'سئونگجو' بود جایی که در آن سیستم موشکی 'تاد' مستقر شده است.

استقرار سیستم موشکی تاد در زمان ریاست جمهوری «پارک گئون هی»، رئیس جمهوری پیشین و محافظه کار کره جنوبی، علیرغم مخالفت قوی چین، مورد تایید قرار گرفت.

پکن به طور مداوم با راه اندازی این سیستم مخالف است و می گوید 'تاد' علاوه بر اینکه امنیت چین را تهدید می کند هیچ کاری برای کاهش تنش در شبه جزیره کره نیز انجام نخواهد داد.

همزمان با انفعال سئول برای جلوگیری از راه اندازی این سامانه موشکی، چین با خشم نسبت به آن واکنش نشان داد و اقدامات متعددی را با عنوان انتقامجویی اقتصادی در جنوب انجام داد.

کره جنوبی بر اساس توافق با آمریکا در سال 2016 باید زمینی به وسعت ۷۰۰ هزار متر مربع برای استقرار سامانه تاد در اختیار واشنگتن قرار دهد که بیش از ۳۰۰ هزار متر آن واگذار شده است و حالا باید روی زمین های باقیمانده ارزیابی های مرتبط با محیط زیست صورت گیرد.

سامانه «تاد» که دولت های وقت آمریکا و کره جنوبی تابستان سال گذشته بر سر استقرار آن در خاک کره به توافق رسیده بودند، یک سامانه موشکی ضد بالستیک است که توسط شرکت تسلیحاتی «لاکهید مارتین» آمریکا ساخته شده و برد رادار آن هزار کیلومتر، برد عملیاتی موشک 200 کیلومتر و سرعت آن 10 هزار و 80 کیلومتر بر ساعت است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج