وزیر خارجه روسیه در دیدار با یکی از رهبران مخالفان سوری بر به وجود آمدن گرایشات در میان آنها برای مذاکره با دولت سوریه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سایت خبری روسیه الیوم، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در جریان دیدار با احمد الجربا، رئیس جریان الغد سوریه در مسکو، عنوان کرد: ما شاهد تقویت گرایشات مثبت در میان مخالفان سوریه در خصوص تمایل به سمت گفت‌وگو با دولت این کشور برای حل و فصل بحران هستیم.

وی در ادامه افزود: آغاز مذاکرات سوریه و ایجاد مناطق کاهش تنش باعث می‌شود تا درگیری میان دولت و مخالفان به همکاری برای مبارزه با تروریسم تبدیل شود. ما از تلاشهای الجربا برای حل و فصل بحران و متحد کردن گروه‌های مختلف اپوزیسیون بر اساس مبانی دموکراتیک قدردانی می‌کنیم و معتقدیم که این تلاش‌ها با تصمیمات جامعه بین‌المللی به ویژه حق تعیین سرنوشت توسط سوری‌ها انجام می‌شود.

لاوروف تاکید کرد: ما شاهد کاهش تدریجی نفوذ نمایندگان مخالف سوریه خارج از کشور هستیم که عادت کرده‌اند تنها هشدار بدهند و پیش شرط تعیین کنند. همان‌هایی که بیشتر از آنکه به منافع مردم سوریه توجه کنند به ارائه سیاست‌های حامیان مالی خارجی خود اهتمام می‌ورزند. در همین زمان نفوذ کسانی که خواهان پیشبرد مذاکرات سوریه هستند افزایش می‌یابد و روسیه تلاش دارد تا در حل و فصل این درگیری‌ها ازطریق مذاکرات آستانه و حمایت از تلاش‌های سازمان ملل در خصوص ادامه یافتن مذاکرات ژنو نقش داشته باشد.

وی در ادامه افزود: ما در حال حاضر نشانه‌های بسیار مثبتی در میان طیف‌های مختلف مخالفان سوری می‌بینیم و تلاش‌های آنان در قبال سوری‌هایی که به سرنوشت کشورشان اهمیت می‌دهند تبدیل به تلاش‌های محوری شده است.

در همین راستا الجربا عنوان داشت که دیدار ش با لاوروف دومین دیدار از آغاز سال جاری به شمار می‌آید.

وی بر تمایلش برای تبادل نظر در خصوص آتش‌بس و ایجاد مناطق کاهش تنش در چارچوب روند آستانه تاکید کرد.

الجربا عنوان داشت: مذاکرات سوری‌ها باید میان دولت و مخالفان با مشارکت تمام گروه‌ها برای دستیابی به یک راهکار سیاسی صورت پذیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج