نتایج یک نظر سنجی نشان می‌دهد اکثر شهروندان اروپایی از سیاست‌های بروکسل بخصوص در زمینه اقتصادی و پناهندگان ناراضی هستند و آن را رد می‌کنند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از روزنامه "ویرتشافتز ووخه" آلمان، حدود یک سال بعد از همه  پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا میزان موافقت با این اتحادیه در بین کشورهای عضو افزایش پیدا کرده است.

نتایج نظر سنجی موسسه "پیو" که از بین شهروندان  10 کشور مهم اروپایی انجام شده است نشان می دهد که میزان تردیدها نسبت به اتحادیه اروپا کاهش پیدا کرده و حتی در انگلیس 54 درصد شهروندان دوباره طرفدار این اتحادیه هستند. تنها در یونان اکثریت شهروندان با دیده شک و تردید به اتحادیه اروپا می نگرند.

در مقابل نگرش مثبت شهروندان به اتحادیه اروپا با این حال اکثر شهروندان از سیاست های بروکسل ناراضی هستند.

بر اساس نتایج نظر سنجی موسسه پیو اکثر شهروندان اروپایی با سیاست های اقتصادی اروپا مخالفند. بخصوص بی میلی به این گونه سیاست ها در یونان و ایتالیا بالا است. بیشترین رضایتمندی از سیاست اقتصادی اروپا در آلمان وجود داشته است.

همچنین تردیدها در قبال سیاست پناهندگی اتحادیه اروپا در بین شهروندان بسیار بالا است. در اکثر کشورهای اروپایی بیشتر شهروندان با رویکرد اتحادیه اروپا در این راستا مخالفند. در حالی که در هلند حدود 43 درصد شهروندان از سیاست اروپا در مسئله پناهندگان راضی هستند در یونان تنها 8 درصد شهروندان از سیاست های بروکسل در این راستا حمایت می کنند. در آلمان نیز تنها یک سوم شهروندان از سیاست پناهندگان بروکسل راضی هستند.

با توجه به این نارضایتی ها بسیاری از شهروندان اروپایی قدرت تصمیم گیری بیشتر برای دولت های ملی را خواستار هستند. حدود سه چهارم شهروندان اروپایی درخواست می کنند که تصمیم گیری ها درباره مسئله مهاجرت از کشورهای غیر اروپایی در سطح ملی گرفته شود.

همچنین درباره سیاست های تجاری نیز اکثر شهروندان اروپایی خواستار تصمیم گیری در این باره در سطح ملی هستند.

نتایج این نظر سنجی نشان می دهد که اکثریت شهروندان اروپایی در هفت کشور از 9 کشوری که در این نظر سنجی شرکت کرده اند خواستار همه پرسی درباره خروج از اتحادیه اروپا هستند. البته در هیچ یک از این کشورها اکثریتی برای خروج وجود ندارد. به عنوان مثال در اسپانیا 65 درصد شهروندان خواستار برگزاری همه پرسی درباره خروج از اتحادیه اروپا بوده و تنها 13 درصد به آن رای مثبت می دهند.

در آلمان نیز حدود نیمی از شهروندان خواستار برگزاری این همه پرسی در کشورشان بوده و تنها از هر 10 نفر یک نفر خواستار خروج هستند.

نتایج این نظر سنجی نشان می دهد که بیش از دو سوم شهروندان اروپایی نظر مثبتی درباره آلمان داشته و 52 درصد به آنگلا مرکل اعتماد دارند. از طرف دیگر حدود نیمی از شهروندان اروپایی بر این عقیده اند که آلمان در اتحادیه اروپا نفوذ زیادی در تصمیم گیری ها دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج