سرویس بین الملل- نخست وزیر ترکیه در واکنش به راهپیمایی رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق از آنکارا به استانبول اظهار داشت که ترکیه یک دولت قانونمند است و نمی توان در خیابان‌ها به جستجوی عدالت پرداخت.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از آناتولی، بنعلی یلدریم در رابطه با راهپیمایی کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق در اعتراض به محکومیت یک تن از نمایندگان این حزب به تحمل 25 سال حبس، از آنکارا به استانبول اظهار داشت: ترکیه یک دولت قانونمند است و عدالت را در خیابان نمی‌توان جستجو کرد. دادگاه اول در زمینه حبس معاون حزب جمهوری خلق حکمی را صادر کرده ولی فرآیند رسیدگی به این پرونده در دستگاه قضایی به پایان نرسیده است. به حکم دادگاه باید احترام گذاشت.

وی گفت: جمایت قلیچداراوغلو از نماینده هم حزبی خود طبیعی است، اما به نظر می آید این موضوع را فراموش کرده اند که هنگام رای گیری برای لغو مصونیت قضائی نمایندگان مجلس، شخص «انس بربراوغلو» و حزب جمهوری خلق به این طرح رای مثبت دادند.

نخست وزیر ترکیه ادامه داد: مصونیت قضائی نمایندگان با رای مثبت تمامی احزاب به غیر از حزب دموکراتیک خلق ها لغو شده است. طبیعتا آقای قلیچداراوغلو از ابتدا نیز می دانست که حذف مصونیت مساوی با آغاز روند دادرسی خواهد بود. به همین دلیل نیز عکس العمل وی بی معنی است و درست نیست.

اعتراض از کشورمان در خیابان ها برازنده حزب مخالف نیست. اگر به دنبال راه حل هستند جایگاه آن مجلس است. در مجلس هر موضوعی مذاکره می شود، اگر راه حلی قانونی داشته باشد برایش آن جا پیدا خواهد شد. دعوت به خیابان، یافتن راه حل در کوچه و خیابان بی مسوولیتی است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج