دادگاهی در ترکیه انیس بربراوغلو، سیاست‌مدار حزب سوسیال دموکرات ترکیه را به ۲۵ سال زندان محکوم کرد. دادگاه استانبول این سیاست‌مدار و خبرنگار را به جاسوسی متهم و به همین دلیل این حبس سنگین را برای او برید.

به گزارش خبرگزاری موج، دادگاهی در استانبول انیس بربراوغلو، از فعالان حزب سوسیال دموکرات ترکیه را به ۲۵ سال زندان محکوم کرد، زیرا به گفته دادگاه او ویدئوهایی به رسانه‌های ترکیه تحویل داده و دادگاه این امر را "جاسوسی" دانسته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دادگاه بربراوغلو را جاسوس خوانده و او را در صحن دادگاه بازداشت و روانه زندان کرد.

دادستان این دادگاه برای بربراوغلو تقاضای حبس ابد کرده و مدعی شده بود که این سیاست‌مدار که معاون حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه است، از هواداران فتح‌الله گولن، واعظ و مدرس علوم دینی بوده است.

انیس بربراوغلو نخستین فرد حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه (CHP) است که در رابطه با کودتای سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) در ترکیه محکوم شده است. انیس بربراوغلو که ۶۰ ساله است، خود به حرفه خبرنگاری اشتغال دارد.

 بربراوغلو متهم بود به جان دوندار و اردم گول، دو مسئول روزنامه "جمهوریت" ویدیوهایی مربوط به سال ۲۰۱۴ تحویل داده است. در ویدیوها به وضوح می‌توان دید که سازمان امنیت ترکیه سلاح‌هایی را به سوریه منتقل می‌کند. روزنامه "جمهوریت" در ماه مه سال ۲۰۱۵ درباره انتقال سلاح از ترکیه به سوریه گزارش داده بود.

انجین آلتای، رئیس فراکسیون حزب مردم جمهوری‌خواه در پارلمان ترکیه، پس از صدور حکم بربراوغلو اعلام کرد که این حکم "برای زهر چشم گرفتن از اپوزیسیون" صادر شده است. انجین آلتای در ادامه گفت، این حکم نشان می‌دهد که قوه قضائیه ترکیه مستقل نیست بلکه زیر نظر دولت فعالیت می‌کند.

دولت ترکیه مدت‌هاست به شدت با رسانه‌های مخالف و منتقد در این کشور مبارزه می‌کند. 

دنیس یوسل، خبرنگار آلمانی ترکیه‌تبار که ۴۴ ماه پیش در استانبول دستگیر شد، سرانجام روز سه‌شنبه موفق شد دیداری با سفیر آلمان در ترکیه داشته باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج