سرویس بین الملل- کشور پاناما در راستای احترام به اصل «سیاست چین واحد» که خط قرمز پکن محسوب می شود، به رابطه دیپلماتیک با تایوان خاتمه داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از بی بی سی، پاناما رابطه دیپلماتیک دیرینه خود را با تایوان قطع کرد و دوستی با چین را ترجیح داد.

گفتنی است دولت پاناما این تصمیم را در راستای احترام به سیاست چین واحد که به موجب آن تایوان بخشی از قلمرو ارضی پکن محسوب می شود، اتخاذ کرد.

این در حالی است که دولت تایپه با اعلام خشم و تاسف از این اقدام، پاناما را به قلدری و چشم بستن به روی رابطه دوستانه متهم کرد.

در حالی که چین به تایوان به چشم یک استان متمرد نگاه می کند، شمار انگشت شماری از کشورها که تعداد آنها به ۲۰ عدد می رسد، برقراری رابطه خوب با تایپه را ترجیح می دهند.

به تعبیر کارشناسان، اقدام پاناما در راستای سرمایه گذاری عظیمی که چین در سال های اخیر در کشورهای آمریکای مرکزی انجام داده، قابل توجیه است.

تصمیم پاناما در حالی اتخاذ شد که «تسای اینگ ون» رئیس دولت تایوان در اقدامی که چندان به مذاق پکن خوش نیامد، ژوئن سال گذشته سفری به این کشور داشت.

گفتنی است وزارت خارجه چین با صدور بیانیه ای از تصمیم دولت پاناما به قطع رابطه با تایپه و در مقابل برقراری رابطه با پکن، قدردانی و تمجید کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج