سرویس بین الملل- نخست وزیر پاکستان برای پاسخگویی به اتهامات وارده در خصوص اسناد پاناما به کمیته تحقیقات فساد مالی این کشور احضار شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اکسپرس نیوز، کمیته تیم تحقیقات مشترک پاکستان که به اسناد پاناما رسیدگی می کند از «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان خواست تا روز پنج شنبه ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) جهت پاسخگویی به اتهامات وارده به وی، در دادگاه حضور پیدا کند.

نخست‌وزیر پاکستان باید به همراه تمام اسناد مرتبط پنج‌شنبه مقابل هیئت تحقیقات مذکور که وظیفه رسیدگی به دارایی های شریف و خانوداه اش را دارند، حاضر شود.

طی روزهای اخیر دو پسر نواز شریف به این هیئت احضار شده و مورد سوال قرار گرفتند.

 لازم به ذکر است که شریف که برای سومین دوره پست نخست‌وزیری پاکستان را در دست دارد، با اتهامات تخلفات مالی و مالکیت شرکت‌های خارجی روبروست.

 دیوان عالی پاکستان ماه گذشته یک تیم ۶ نفری تحقیقات مشترک را تشکیل داد تا درباره رسوایی اوراق پاناما تحقیقات به عمل آید.

 گفتنی است که در اردیبهشت ماه سال جاری، یک موسسه خدمات حقوقی پانامایی به نام «موساک فونسکا» اسناد و ارواقی زیادی را منتشر کرد که در آن نام تعداد زیادی از شخصیت های صاحب نام جهان به عنوان کسانی که طبق ادعای این موسسه، مرتکب فسادهای مالی و پولشویی شده اند، از جمله فرزندان نخست وزیر پاکستان، افشا شده بود.

 از آن زمان تاکنون، این اسناد به دستاویزی برای مخالفان سیاسی نواز شریف به ویژه «عمران خان رهبر» حزب عدالت پاکستان، برای تشدید فشار علیه حزب حاکم تبدیل شده است.

«آصف کوسا» یکی از قضات ارشد دیوان عالی پاکستان که پرونده اسناد پاناما علیه نواز شریف ر را بررسی می کند، در پاسخ به درخواست وکیل حزب جماعت اسلامی این کشور، از جمله احزاب پیگیر این اسناد، مبنی بر ضرورت حضور شریف در دیوان برای پاسخگویی به اتهامات مطرح شده علیه وی و خانواده اش، اعلام کرده بود که در صورت نیاز وی را به دادگاه احضار خواهد کرد.

نخست وزیر پاکستان به همراه اعضای خانواده اش، به ویژه دخترش «مریم نواز»، متهم به کسب درآمد هنگفت پنهانی و نامشروع و خروج غیر قانونی آن از  این کشور و خرید املاک گران قیمت در کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپا هستند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج