منابع حزب محافظه کار روز جمعه عنوان کرده اند که 'ترزا می' نخست وزیر انگلیس، به رغم شکست حزبش در حفظ اکثریت کرسی های مجلس عوام، قصد استعفا ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج، شبکه اسکای نیوز به نقل از منابع حزب محافظه کار گزارش داد که 'ترزا می' قصد استعفا ندارد و به کارش ادامه خواهد داد.
براساس نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات پارلمانی انگلیس در صبح روز جمعه، حزب محافظه کار به رهبری 'ترزا می' همانطور که پیش بینی شده بود به رغم پیروزی اش در انتخابات از کسب اکثریت کرسی های پارلمان ناکام مانده است.
براساس آخرین نتایج اعلام شده در ساعت 8 و 40 دقیقه بامداد روز جمعه ( به وقت محلی )، حزب محافظه کار تاکنون 315کرسی و حزب کارگر 261 کرسی مجلس عوام را بدست آورده اند.
براساس نتایج یاد شده، حزب ملی اسکاتلند تاکنون 35 کرسی، حزب لیبرال دمکرات 12کرسی و سایر احزاب و شخصت های مستقل 23کرسی کسب کرده اند.
با توجه به اینکه حزب محافظه کار و سایر احزاب سیاسی قادر به کسب اکثریت کرسی های مجلس عوام نشده اند، انگلیس همانند سال 2010میلادی، بار دیگر با 'پارلمان معلق ' مواجه است.
پارلمان معلق در شرایطی پدید می آید که هیچ‌کدام از احزاب سیاسی انگلیس نتوانند اکثریت 650 کرسی مجلس عوام که 326 کرسی ( نصف به علاوه یک) است، را به دست آورند .
بدین ترتیب آنچه پیشتر ( انتخابات زودرس پارلمانی) به عنوان فرصتی برای تقویت موضع دولت محافظه کار 'ترزا می' در مذاکرات برگزیت تصور می شد، هم اینک تبدیل به کابوسی شده است که به پیچیده تر شدن روند مذاکرات دامن خواهد زد.
ترزا می' با تصور اینکه حزبش قادر به کسب کرسی‌های بیشتری در مجلس عوام و وارد کردن شکست سنگین به حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین هست و بهتر می تواند مذاکرات برگزیت را پیش ببرد، تن به انتخابات زودرس پارلمانی داد.
نتیجه یاد شده به هر حال موید شکست 'ترزا می' در قمار سیاسی اش برای برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی، و یک دستاورد دلچسب برای حزب مخالف کارگر تحت رهبری جرمی کوربین بشمار می آید.
از هم اکنون زمزمه ها چه در داخل حزب محافظه کار و چه از سوی احزاب مخالف برای استعفای 'ترزا می' به گوش می رسد.
جرمی کوربین رهبر حزب کارگر از جمله شخصیت های سیاسی است که خواهان استعفای 'ترزا می' با توجه به نتیجه انتخابات پارلمانی انگلیس شده است.
هر چند 'ترزا می' اوایل بامداد روز جمعه در جریان حضور در حوزه انتخابیه اش گفت صرف نظر از هر نتیجه ای، انگلیس 'نیاز به ثبات' و دولتی قوی برای پیشبرد مذاکرات برگزیت دارد.
وی افزود: 'حزب محافظه کار به طور کامل به وظیفه اش برای تضمین این ثبات عمل خواهد کرد و ما می توانیم با یکدیگر به پیش برویم.'
مجلس عوام در 30 فروردین‌ماه گذشته، با 522 رأی موافق در برابر 13 رأی مخالف، موافقتش را با پیشنهاد غیرمنتظره 'ترزا می' نخست‌وزیر و رهبر حزب محافظه‌کار انگلیس برای برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی در هشتم ژوئن (18 خرداد) اعلام کرد.
انتظار می رودکه بعد از انتخابات پارلمانی انگلیس مذاکرات لندن با بروکسل در مورد برگزیت شروع شود.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج