کشور سنگال امروز چهارشنبه اعلام کرد که در همبستگی با عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس که رابطه خود را با قطر قطع کرده اند، سفیر خود در دوحه را فراخوانده است. جیبوتی نیز به پیروی از سعودی ها روابط دیپلماتیک خود را با دوحه کاهش داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه خبری روزنامه القدس العربی، وزارت خارجه سنگال در بیانیه ای اعلام کرد: سنگال امروز /چهارشنبه/ هفتم ژوئن 2017 سفیر خود را در دوحه برای «مشورت» فراخواند.
بر همین اساس کشور جیبوتی نیز تصمیم گرفت که از امروز سطح روابط دیپلماتیک خود را با قطر را کاهش دهد.
دولت جیبوتی با صدور بیانیه ای اعلام کرد: بعد از بررسی عمیق دلایل بحران در روابط میان عربستان، امارات، بحرین و مصر با قطر، تصمیم گرفتیم سطح روابط دیپلماتیک خود با دوحه را کاهش دهیم.
در این بیانیه آمده است: این تصمیم در همبستگی با ائتلاف بین المللی مبارزه با تروریسم، افراطی گری و خشونت و همبستگی با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس صورت می گیرد.
جیبوتی همچنین خواستار حل و فصل اختلافات موجود از طریق گفت و گو و همبستگی میان کشورهای عربی شد.
کشور موریتانی همسایه سنگال نیز روابط خود را روز گذشته با قطر قطع کرد.
عربستان به همراه امارات، بحرین، مصر، دولت شرق لیبی،جزایر مالدیو و رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن، روابط سیاسی خود را با قطر قطع کردند.
اظهارات منتسب به «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر علیه سیاست های منطقه‌ای عربستان سعودی با واکنش شدید رسانه‌های گروهی و مقام‌های ریاض و ابوظبی علیه وی، همراه شده است.
این اظهارات که یک روز پس از سفر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به ریاض صورت گرفت و نشانه وجود اختلاف عمیق میانقطر و عربستان در مورد سیاست‌های منطقه‌ای دو کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است، دستاوردهای آل سعود از مانور سیاسی در اجلاس ریاض را تحت الشعاع قرار داد.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج