سرویس بین الملل- وزیر خارجه کانادا بر این باور است در شرایطی که آمریکا در حال عقب نشینی از عرصه‌های بین‌المللی است، کانادا قصد دارد نقش بزرگتری را در عرصه جهانی ایفا کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، کریستیا فری لند وزیر خارجه کانادا روز سه شنبه در سخنانی تاکید کرد: کانادا سعی خواهد کرد تا نقش بزرگتری را در عرصه جهانی داشته باشد، آن هم در شرایطی که ایالات متحده در حال عقب نشینی از نقش های بین المللی خود است.

اظهارات وزیر خارجه کانادا بار دیگر نشان داده است که بین واشنگتن و متحدان نزدیکش اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد.

فری لند پس از نشست اخیر رهبران ناتو و گروه 7 صحبت کرده است، جایی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با اظهاراتی موجب نگرانی و خشم رهبران جهان به خصوص آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان شده است. اظهارات ترامپ موجب شده است تا متحدان آمریکا شک و تردید بیشتری نسبت به قابلیت اعتماد به واشنگتن داشته باشند.

فری لند گفت: روابط بین المللی که برای 70 سال تغییرناپذیر بوده ظاهرا زیر سئوال رفته است. وی با تاکید بر ارزش روابط دوجانبه آمریکا و کانادا، در عین حال گفت: شاید روابط مستحکم آمریکا و کانادا در برخی زمینه ها سست شده باشد.

وی افزود: این واقعیت که دوست و متحد ما رهبری جهانی خود را زیر سئوال برده است، ما را بر آن داشته است تا به فکر تقویت نقش جهانی خود باشیم.

ترامپ با اتخاذ مواضع جنجالی در ماه های اخیر، کشورهای عضو ناتو را متهم کرده است که به تعهدات خود برای افزایش هزینه های نظامی پایبند نبوده اند. ترامپ اخیرا نیز رسما اعلام کرده است که آمریکا را از پیمان آب و هوایی پاریس خارج می کند.

چند ساعت پس از اظهارات فری لند، دفتر جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز اعلام کرد: ترودو با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفتگو کرده و دو کشور بر پایبندی خود به تعهدات مربوط به مقابله با تغییرات آب و هوایی و همکاری های چندجانبه تاکید کرده اند.

فری لند در سخنانی در پارلمان کانادا تصریح کرد: کانادا به دنبال تقویت نقش جهانی خود در چارچوب گروه 7 ، گروه 20، ناتو و سازمان ملل خواهد بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج