در پی بالا گرفتن انتقادها از دولت آلمان برای اخراج پناهجویان افغان از این کشور، آنگلا مرکل با خواست روسای دولت ایالت‌های آلمان مبنی بر توقف اخراج پناهجویان افغان موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، در پی حمله تروریستی اخیر در کابل، دولت آلمان بازگرداندن برنامه‌ریزی شده افغان‌هایی که با تقاضای پناهندگی‌شان در آلمان مخالفت شده را متوقف کرد.

این تصمیم به جز در چند مورد اجرا خواهد شد. بر اثر انفجار بزرگی که صبح چهارشنبه گذشته در کابل روی داد، بیش از ۹۰ نفر کشته و ۴۵۰ تن زخمی شدند.

در جلسه‌ای که عصر روز گذشته (پنج‌شنبه) با حضور آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و روسای دولت ایالت‌های مختلف این کشور برگزار شد، صدراعظم آلمان با نظر نخست‌وزیران ایالات مبنی بر توقف اخراج پناهجویان افغان موافقت کرد.

تا ماه ژوئیه وزارت خارجه آلمان باید اوضاع امنیتی افغانستان را بار دیگر بررسی و نظر خود را در این باره ابراز کند. عصر چهارشنبه نیز پرواز هواپیمایی که قرار بود از آلمان به سمت افغانستان پرواز کند و افغان‌هایی که با تقاضای پناهندگی‌شان در آلمان مخالفت شده بود را به این کشور بازگرداند، انجام نگرفت. 

تا پیش از این دولت آلمان شهرهای بزرگ افغانستان مانند کابل را شهرهای امنی می‌دانست و بر این نظر بود که افغان‌هایی که دولت آلمان با تقاضای پناهندگی‌شان مخالفت کرده را می‌توان به طور جمعی به این شهرها بازگرداند.

به گزارش دویچه‌وله، بنا به نظر دولت آلمان تا زمانی که سفارت آلمان در کابل به طور کامل راه‌اندازی نشده است، اخراج پناهجویان افغان متوقف خواهد ماند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج