صدراعظم آلمان ضمن تاکید بر پایبندی کشور به توافق آب‌وهوایی پاریس، تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر خروج از این توافق را مایه تاسف‌ شدید دانست.

به گزارش خبرگزاری موج، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درباره خروج از توافق پاریس را بسیار تاسف‌بار دانست و گفت که کشورش به مقابله با تغییرات آب‌وهوایی ادامه خواهد داد.

بنابر گزارش ایندیپندنت، مرکل در جریان سخنرانی در پارلمان آلمان گفت: «به هر کسی که آینده سیاره ما برایش اهمیت دارد می‌گویم که بگذارید در این مسیر گام برداریم و به این ترتیب در جهت اقدام برای زمین موفق خواهیم بود.»

صدراعظم آلمان ضمن تاکید بر ادامه اقدامات کشورش در این زمینه گفت که راه بازگشتی از مسیری که در سال 1997 در قالب پروتکل کیوتو به دست آمد، وجود ندارد.

مرکل اعلام کرد که ترامپ نمی‌تواند و در آینده هم نخواهد توانست آنهایی را که خود را به اجرای پروتکل متعهد می‌دانند را منصرف کنند. این موضوع‌گیری وی با استقبال حاضرین مواجه شد.

ترامپ امروز در کاخ سفید اعلام کرد که کشورش دیگر به ادامه اجرای مفاد توافق مقابله با تغییرات آب و هوایی که به توافق پاریس مشهور است، تعهدی ندارد. وی ابتدا یادآور شد که خروج از توافق پاریس از قول‌های انتخاباتی آن بوده و وی به قول‌هایی که به مردم آمریکا داده، پایبند می‌ماند.

ترامپ در این خصوص گفت: «در راستای عمل به تعهداتم و برای حفاظت از آمریکا و شهروندانش، اعلام می‌کم که ایالات‌متحده از توافق آب و هوایی پاریس خارج خواهد شد.»

وی افزود: «ما از توافق پاریس خارج می‌شویم ولی در عین جال مذاکرات برای ورود مجدد به این توافق یا توافقی کاملاً جدید، آغاز خواهد شد؛ به توافقی می‌پیوندیم که مفاد آن برای تجار، کارگران، مردم و مالیات‌دهندگان آمریکایی عادلانه باشد؛ اگر بتوانیم چنین کاری کنیم، عالی است.»

معاهده اقلیمی پاریس، تنها معاهده بین‌الملل غیرالزام‌آوری نیست که ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی، قول خروج از آن را داده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج