دولت کویت در آستانه رای گیری سازمان ملل متحد برای انتخاب اعضای جدید غیر دائم شورای امنیت رایزنی های گسترده و فشرده ای را با قدرتهای بزرگ جهانی برای جلب حمایت آنها آغاز کرد .

به گزارش خبرگزاری موج، مقامات عالی رتبه وزارت امور خارجه کویت ملاقات های مستمری را با سفرای کشورهای انگلیس آمریکا و فرانسه چین و روسیه انجام داده و خواستار حمایت کشورهای غربی و اسلامی از جمله جمهوری اسلامی ایران شده اند .
شیخ صباح الخالد الصباح وزیر امور خارجه کویت نیز بدین منطور به نیویورک سفر کرده و علاوه بر رایزنی مشترک با دبیر کل سازمان ملل متحد با نمایندگان قدرتهای بزرگ جهانی در سازمان ملل به گفت و گو پرداخت .
کویت که در حال حاضر عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل بوده و به عنوان مرکز فعالیت های انسانی از سوی سازمان ملل انتخاب شده است، تلاش می کند از فرصت مناسب در این زمینه استفاده کرده و برای دومین بار به عضویت شورای امنیت در آید.
کویت تلاش کرده است که از سیاست های میانه روی خود در خاورمیانه و ارتباطات گسترده در سطح بین المللی در راستای کسب حمایت هرچه بیشتر برای عضویت در شورای امنیت استفاده نماید و به عنوان عضو غیر دائم طی سال های ٢٠١٨ - ٢٠١٩ در این شورا فعالیت کند.
این کشور یکبار در سال ١٩٧٨ میلادی موفق به کسب کرسی عضویت در شورای امنیت شده بود.
شیخ صباح الاحمد، امیر کویت که از سوی سازمان ملل به عنوان رهبر فعالیت های بشر دوستانه انتخاب شده است، طی 10 سال حکمرانی خود بر این کشور تلاش فراوانی را جهت توسعه روابط خارجی و ارتباطات با نهادهای وابسته به سازمان ملل کرده است.
تاکنون علاوه بر تشکل کشورهای آسیا و پاسفیک، سازمان همکاری های اسلامی و اتحادیه عرب نیز حمایت خود را از عضویت کویت در شورای امنیت اعلام کرده اند.
رای گیری برای عضویت کویت در شورای امنیت ماه ژوئیه ٢٠١٧ انجام خواهد شد.
با توجه به رویکرد دولت کویت نسبت به تحولات منطقه که در برخی موارد با سیاست های عربستان سعودی در تضاد است، تحلیلگران و کارشناسان مسائل خاورمیانه، راهبرد دولت کویت را برقراری ثبات و آرامش هرچه بیشتر در منطقه می دانند.
کارشناسان بر این باورند که مخالفت های گاه و بی گاه دولت کویت با عربستان سعودی که توهم رهبری خاورمیانه را در ذهن دارد، موجب شد تا چهره ای مستقل و میانه رو از کویت در سطح جهان ارائه گردد.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج