'مالکوم ترنبول' نخست وزیر استرالیا روز جمعه پیش از سخنرانی خود در شانزدهمین اجلاس امنیتی آسیا 'شانگری لا' در سنگاپور، از چین خواست کره شمالی را مهار کند.

به گزارش خبرگزاری موج، شانزدهمین اجلاس امنیتی آسیا 'شانگری لا' جمعه شب در سنگاپور با سخنرانی نخست وزیر استرالیا در مورد امنیت در منطقه آسیا - اقیانوسیه و دریای جنوبی چین گشایش می یابد.
'مالکوم ترنبول' پیش از آغاز اجلاس در گفت وگو با 'بلومبرگ'، از کره شمالی به عنوان 'کشور سرکشی' یاد کرد که 'به طور فزاینده ای بی پروا' شده است.
وی از چین به عنوان همسایه کره شمالی خواست که این کشور را مهار کند.
چین دارای بیشترین نفوذ بر کره شمالی است و به نظر می آید بزرگترین اهرم برای مهار این کشور باشد.
نخست وزیر استرالیا گفت: 'ما از پکن می خواهیم رژیم پیونگ یانگ را تحت فشار قرار دهد، به گونه ای که تهدید صلح در منطقه را که با رفتار بی پروای کره شمالی به وجود آمده است، متوقف کند'.
از سوی دیگر هفته آینده وزرای خارجه و دفاع استرالیا و آمریکا در سیدنی مذاکره می کنند و 'جولی بیشاپ' وزیر امور خارجه استرالیا گفته است مسائل کره شمالی و تنش ها در دریای جنوبی چین موضوعات کلیدی مذاکرات خواهد بود.
وی تاکید دارد در صورتی که جنگ طلبی های کره شمالی مهار نشود، مقامات ارشد دولت 'دونالد ترامپ' از یک مسابقه تسلیحات هسته ای در منطقه آسیا - اقیانوس هراس دارند.
پیونگ یانگ سال جاری موشک های بالستیک با قابلیت میان برد را آزمایش کرد که ادعای کره شمالی مبنی بر قابلیت حمل کلاهک هسته ای سنگین باعث تنش هایی با واشنگتن شد.
کره شمالی همچنین از اوایل سال گذشته دو آزمایش اتمی انجام داد و اصرار دارد که به سلاح های هسته ای با هدف دفاع از خود در مقابل تهدیدات نیازمند است.
جولی بیشاپ با این عنوان که کره شمالی با نپذیرفتن پیشنهادهای چین، باعث آزار پکن شده است، گفت: بر خلاف گذشته، کره شمالی اکنون در مقابل چین بسیار متخاصم تر و مهاجمی تر است.
وی از چین خواست با اعمال دور جدید تحریم ها، سناریوی اقتصادی کره شمالی را تغییر دهد و در نهایت این کشور را به پای میز مذاکره بکشاند. 'ما فرصتی برای تحریم های اقتصادی داریم و این جایی است نیازمند حمایت چین هستیم.'
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج