سازمان تحقیقات فضایی هند قصد دارد آزمایش‌های ارسال فضانورد به فضا را با استفاده از موشک بومی خود آغاز کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از زی‌نیوز، "سازمان تحقیقات فضایی هند"(ایسرو) قصد دارد تا در هفته اول ماه آینده میلادی سنگین‌ترین موشک خود موسوم به " مارک 3"( GSLV Mark-3) را به فضا پرتاب کند.

این موشک قادر به حمل سنگین‌ترین ماهواره‌ها خواهد بود و همچنین می‌تواند کپسول طراحی‌شده برای زندگی فضانوردان را با خود به فضا ببرد.

ایسرو سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در پروژه‌های ارسال فضانورد به فضا انجام داده است و قصد دارد به رقابت با بزرگان این عرصه در جهان بپردازد.

کران کومار رئیس ایسرو اعلام کرده است که این سازمان قصد دارد تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا این موشک کاملا خودکار را به فضا پرتاب کند.

در صورتی که آزمایش‌های آینده برای پرتاب این موشک با موفقیت انجام شود، "مارک 3" تبدیل به گزینه اصلی هند برای پرتاب‌های فضایی خواهد بود.

 

این موشک می‌تواند بیش از هشت تن محموله را با خود به مدار پایینی زمین ببرد.

ایسرو برای انجام ماموریت ارسال فضانورد به فضا نیاز به تایید دولت این کشور دارد که باید هزنیه سه تا چهار میلیارد دلاری آن را تقبل کند.

در صورتی که هند بتواند برنامه‌های خود را پیش ببرد، پس از آمریکا، روسیه و چین تبدیل به چهارمین کشوری خواهد شد که موفق به ارسال فانورد به فضا شده است.

در حال حاضر هند با استفاده از موشک "آریان 5"(Ariane 5) که متعلق به "آژانس فضایی اروپا"(ESA) است برنامه‌های ارسال ماهواره به فضا را ادامه می‌دهد و "مارک 3" اولین موشک بومی این کشور خواهد بود که طراحی و ساخت آن تماما در خاک این کور انجام شده است.

پروژه‌های ساخت موشک بسیار ریسکی هستند و حتی پیشرفته‌ترین کشورهای جهان در عرصه فضا نیز با شکست‌های بزرگی مواجه شده‌اند.

کومار در پایان مصاحبه خاطرنشان کرد: این موشک همه را شگفت‌زده خواهد کرد و عرصه فعالیت‌های فضایی را دگرگون خواهد نمود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج