سرویس بین الملل- امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که قرار است فردا (دوشنبه) با ولادیمیر پوتین همتای روس خود دیدار کند، گفت: «گفت وگویی سخت، پرتوقع و بدون امتیازدهی با روسیه در مورد اوکراین خواهم داشت.»

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، این دیدار در حالی در کاخ ورسای بین دو رئیس جمهوری برگزار می شود که در نشست سران جی هفت، موضوع تحریم های جدید علیه مسکو مطرح شده است.

مکرون اظهار داشت: «رایزنی با روسیه به منظور تغییر چارچوب خروج از بحران نظامی و دستیابی به رویکرد فراگیر و راه حل سیاسی جمعی در مسئله سوریه، ضروری است.»

بر اساس این گزارش، بهانه نخستین دیدار رئیسان جمهوری فرانسه و روسیه، برگزاری نمایشگاهی به مناسبت 300 سالگی دیدار تاریخی پتر کبیر تزار روسیه در سال 1717 از فرانسه است که به عنوان مبداء روابط دیپلماتیک بین دو کشور مشخص شده است.

خبرگزاری فرانسه روز گذشته نیز با انتشار گزارشی در زمینه دیدار رئیسان جمهوری فرانسه و روسیه، نوشت: سایه اختلافات دوجانبه بر دیدار مکرون - پوتین حاکم است. رئیس جمهوری جدید فرانسه در حالی قرار است روز دوشنبه در پاریس با همتای روس خود مذاکره کند که دو کشور، اختلافات طولانی بر سر مسائلی همچون اوضاع اوکراین و سوریه داشته اند.

ادعاهای مکرون مبنی بر حمایت روسیه از رقیب انتخاباتی وی «مارین لوپن» در دوران کارزارهای انتخاباتی، از دیگر مواردی بود که در گزارش پیشین خبرگزاری فرانسه به آن اشاره شده است.

بر اساس این گزارش، مکرون تاکنون چند بار از «الحاق کریمه به روسیه»، «نشان دادن اهرم زور در سوریه و در خطوط ساحلی و حریم هوایی نزدیک فرانسه» و «استفاده مسکو از شبکه های اجتماعی و یا رسانه های دولتی برای بی ثبات کردن افکار عمومی» انتقاد کرده بود.

«یوری اوشاکوف» دستیار امور بین المللی رئیس جمهوری روسیه در مورد دیدار پوتین- مکرون، گفته است که فرانسه در میان کشورهایی که موضع بسیار سختگیرانه و شدید در قبال حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در پیش گرفته اند، قرار می گیرد؛ بنابراین فکر می کنم مذاکره در مورد این موضوع جالب و صریح باشد.

پس از انتخاب مکرون به عنوان رئیس جمهوری جدید فرانسه، پوتین به سرعت به وی تبریک گفت و از او خواست تا بر بی اعتمادی دوجانبه غلبه کرده و به قوایی که ثبات و امنیت بین المللی را تضمین می کنند، بپیوندد.

این دیدار هفت ماه پس از آن انجام می شود که پوتین سفرش را به پاریس برای بازگشایی یک مجتمع ارتدوکس نزدیک برج ایفل به دلیل اظهارنظر جنجالی فرانسوا اولاند رئیس جمهوری پیشین فرانسه در مورد اقدامات روسیه در شهر حلب سوریه لغو کرد.

فرانسه به عنوان پیشتاز به اعمال تحریم های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه روسیه بر سر الحاق کریمه و حمایت از شبه نظامیان در شرق اوکراین کمک کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج