نماینده دائم روسیه در بروکسل از تصمیم دولت آمریکا برای افزایش بودجه نظامی در چارچوب ناتو ابراز نگرانی و بر لزوم تدابیر لازم از سوی مسکو در این زمینه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روزنامه «ایزوستیا»، "الکساندر پروشکو" نماینده دائم روسیه در مقر ناتو در بروکسل، شب گذشته در برنامه ای از شبکه تلویزیون «راسیا-244» اعلام کرد که مقامات مسکو بشدت نگران افزایش بودجه نظامی دولت "دونالد ترامپ" در چارچوب ناتو به میزان 40 درصد برای سال 2018 هستند.

این دیپلمات روس گفت: «آنچه بیشتر از هر چیز امروزه ما را نگران کرده است، این واقعیت است که دولت دونالد ترامپ در سال آینده خواستار 4،8 میلیارد دلار بودجه برای طرح به اصطلاح "آرامش بخشیدن به متحدان آمریکا در ناتو" شده است. این در حالی است که تامین مالی ناتو از سوی آمریکا در سال جاری حدود 3،7 میلیارد دلار بوده و این به منزله آن است که این بودجه به میزان 40 درصد افزایش خواهد یافت.»

به عقیده گروشکو، این اقدام به منزله آن است که ایالات متحده خواهد توانست نیروهای بیشتری در کشورهای اروپایی عضو ناتو مستقر کند، بحث بر سر حداقل افزایش یک تیپ نظامی دیگر است که مقامات پنتاگون دائما از چنین طرحی صحبت به میان آورده اند.

نماینده دائم روسیه تاکید کرد:«به همین دلیل کشور ما نیز مجبور است با دقت و توجه زیاد تمامی این اقدامات را زیر نظر داشته باشد و تمامی تدابیر ضروری برای تامین قابل اطمینان منافع امنیتی روسیه را اتخاذ کند.»

گروشکو در عین حال یادآور شد که ما شاهد هستیم که طرح اقدام برای پیوستن ناتو در ائتلاف ضد داعش مورد تایید نشست سران در بروکسل قرار گرفته است. ولی مسئله اینجاست که پیوستن پیمان آتلانتیک شمالی به ائتلاف ضدتروریستی به سرکردگی آمریکا بعید است نتیجه خاصی در پی داشته باشد و بتواند تغییری در اوضاع بدهد، برای اینکه اکثر کشورهای عضو ناتو، هر یک به نوعی در این ائتلاف مشارکت داشته و همکاریهایی با آمریکا در این زمینه دارند.

لازم به یادآوری است که "ینس استولتنبرگ" دبیرکل ناتو روز گذشته در پایان نشست سران کشورهای عضو این سازمان در بروکسل، از تصمیم پیمان آتلانتیک شمالی برای پیوستن به ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا در عراق و سوریه خبر داد. دبیرکل ناتو در عین حال یادآور شد که نیروهای این بلوک نظامی بطور مستقیم در درگیریهای نظامی در منطقه شرکت نخواهند داشت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج