سخنگوی سازمان ملل با بیان اینکه این نهاد آماده گفت‌وگو درباره اصلاحات با واشنگتن است، گفت: تلاش رییس‌جمهور آمریکا برای کاهش بودجه سازمان ملل، اجرای کارهای اساسی آن را غیرممکن می‌سازد.

به گزارش خبرگزاری موجبه نقل از خبرگزاری رویترز، دولت دونالد ترامپ ،رییس‌جمهور آمریکا تلاش دارد تا حدود یک سوم از بودجه‌های مربوط به دیپلماسی و کمک‌های خودش را که حدود 19 میلیارد دلار می‌شود، کاهش دهد.

این شامل کاهش حدود یک میلیارد دلاری در بودجه صلح‌بانی سازمان ملل و بودجه سازمان‌های بین‌المللی می‌شود.

آمریکا بزرگ‌ترین حامی مالی برنامه‌های سازمان ملل است و 22 درصد از پنج میلیارد و 400 میلیون دلار از بودجه خالص آن را و ۲۸.۵ درصد از بودجه صلح‌بانی هفت میلیارد و 900 میلیون دلاری را تامین می‌کند.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای، گفت: چنین آمار و ارقامی باعث می‌شود تا کارهای اساسی سازمان ملل برای ارتقای صلح، توسعه، حقوق بشر و کمک‌های بشر دوستانه غیرممکن شود.

کنگره آمریکا بودجه دولتی فدرال را تعیین می‌کند و جمهوری‌خواهانی که دو مجلس را در اختیار دارند و نیز دموکرات‌ها تاکید دارند که آنها از چنین کاهش‌های شدیدی حمایت نخواهند کرد.

ترامپ تاکید دارد که سهم آمریکا در بودجه‌های سازمان ملل منصفانه نیست.

مجمع عمومی سازمان ملل هم‌اکنون در حال بررسی بودجه صلح‌بانی از اول ژوئیه 2017 تا 30 ژوئن 2018 است و در اواخر سال جاری میلادی بودجه عادی و آتی سازمان ملل را مورد بررسی قرار می‌دهد.

ترامپ قصد دارد تا مشارکت آمریکا در برنامه‌های صلح‌بانی را به 25 درصد برساند.

ایالات متحده در حال بررسی 16 عملیات صلح‌بانی سازمان ملل با هدف کاهش هزینه‌هاست.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج