سرویس بین الملل- «پارک گئون هی» رئیس جمهور برکنار شده کره جنوبی همه اتهامات متوجه خود را امروز (سه شنبه) در دادگاه رد کرد و گفت که مرتکب اشتباه حقوقی نشده است.

به گزارش خبرگزاری موج، خانم «پارک» پس از دورانی پر فراز و نشست نهم دسامبر سال گذشته میلادی (2017) توسط پارلمان کره جنوبی استیضاح و دهم مارس (20 اسفند 95) بر اساس رای 9 قاضی دادگاه قانون اساسی این کشور رسما و برای همیشه از مقامش برکنار شد.

او امروز و در مهمترین دادگاه محاکمه که سرنوشتش را تعیین خواهد کرد، گفت که هیچ جرمی مرتکب نشده است و اتهامات متوجه خود را قبول نمی کند.

وی پیشتر و در فروردین ماه سالجاری نیز به دادگاه فراخوانده شده و به سئولات قضات پاسخ گفته بود.

این در حالی است که او هم اکنون به اتهام فساد مالی، تبانی در ردو بدل شدن مبالغی در حدود 70 میلیون دلار میان برخی شرکت ها، دریافت رشوه، سوء استفاده از قدرت و افشای اسرار و اسناد دولتی در 18 فقره مواجه است.

پیشتر گزارش شده بود که اگر او در دادگاه گناهکار شناخته شود ممکن است نزدیک به 10 سال زندانی شود که در این صورت اولین رئیس جمهوری کره خواهد بود که با چنین سرنوشتی روبرو می شود.

یونهاپ خبرگزاری کره جنوبی در گزارشی نوشت: «پارک گئون هی» در حالیکه به دستان وی دست بند زده شده بود، امروز در دادگاه حاضر شد و گفت که اتهامات مطرح شده کاملا نادرست بوده و او گناهی مرتکب نشده است.

با این وصف پس از بروز برخی مشکلات و ورود یکی از دوستانش به نام «چوی سون سیل» در نهاد ریاست جمهوری در حالی که هیچ مسئولیت در این نهاد نداشت، دوران افول خانم «پارک» نیز شروع شده بود.

خانم «چوی» نیز که بر اساس پرونده اتهامی عامل اصلی در ارتباط با شرکت‌های تجاری و اعمال نظر در برخی انتصابات دولتی معرفی شده هم اکنون در بازداشت بسر می‌برد.

مردم کره جنوبی و مخالفان «پارک» زمانی که او رئیس جمهور بود، نزدیک به 15 هفته در پایتخت و دیگر شهرها اعتراضات بزرگی برپا کردند و خواستار برکناری وی شدند که در نهایت آنان با همین اعتراضات سرنوشت خود را تغییر داده و «مون جائه این» از حزب لیبرال دمکرات را در اوایل ماه جاری به عنوان رئیس جمهور جدید انتخاب کردند.

انتظار می رود که دوره محاکمه رئیس جمهور سابق کره جنوبی چندین هفته به طول بینجامد و هر هفته بین دو تا سه بار محاکمه انجام خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج