سرویس بین الملل- رئیس جمهور ترکیه گفت: تقویت همکاری اعضای سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه و ارتقای سطح رفاه مردم و گسترش روابط ملت ها در حیطه مسئولیت ما قرار دارد. مشکلات ما در منطقه دریای سیاه مشترک است.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان طی سخنانی در نشست بیست و پنجمین سالگرد تشکیل سازمان همکاری های اقتصادی دریای سیاه، افزود: اگر شرایط جوی دریای سیاه مناسب باشد، فصل برداشت چای در سوچی روسیه و ریزه ترکیه مطلوب خواهد بود. این سازمان در عین حال نماد همبستگی همسایه ها نیز محسوب می شود. 

وی اظهار داشت: شاید یک سری مشکلات سیاسی و نظامی بین کشورهای عضو وجود داشته باشد. ما باید این سازمان را به ابزار حل مشکلات مذکور تبدیل کنیم. در همین راستا تقویت گروه های کاری از این لحاظ بسیار مهم است. ثبات و آرامش شروط اصلی ادامه تجارت و سرمایه گذاری در یک فضای سالم است. توسعه منطقه سیاه از لحاظ صلح، آرامش و رفاه باید هدف اصلی ما باشد. ما به عنوان ترکیه از تمامی سرمایه گذاران خارجی که خواستار سرمایه گذاری در کشورمان هستند، حمایت می کنیم. در این امر هیچ تبعیضی قائل نیستیم. 

رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگری اضافه کرد: این یک واقعیت است که حجم تجاری و سرمایه گذاری کشورهای عضو (سازمان همکاری های اقتصادی دریای سیاه) پایین تر از ظرفیت اصلی آن است. ما باید راهکارهای اصلی را برای استفاده از منابع این منطقه که از دریای آدراتیک به سمت اقیانوس آرام و از سیبری به سمت رشته کوه های توروس منتهی می شود، جستجو کنیم. تنها به کارگیری ظرفیت گردشگری می توان فصل جدید در آینده دریای سیاه را رقم زد. 

اردوغان ادامه داد: ما از آغاز ریاست دوره ای ترکیه در این سازمان، همواره برای عادل، بی طرف و متعادل بودن نسبت به تمامی کشورهای عضو تلاش کردیم. هنگام آماده کردن پیش نویس بیانیه ای که قرار است امروز اعلام شود، به این نکات توجه داشتیم. حمایت کشورهای عضو و رویکرد صمیمانه شان در این خصوص مایه خرسندی ما شده است. 

وی در بخش دیگری گفت: اگر امروز از ما در مورد بزرگترین موفقیت سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه بپرسند، می‌گویم که بزرگترین موفقیتش، توانایی گردهم آوردن کشورهای منطقه در یکی از بحرانی‌ترین مناطق جهان، حول محور منافع مشترک است. البته ممکن است که بین کشورهای منطقه مشکلاتی چون مناقشات سیاسی و حتی نظامی وجود داشته باشد. ما هر اندازه که بتوانیم سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه را از این مناقشات دور نگه داریم به همان اندازه خواهیم توانست میزان کارکرد آن را افزایش دهیم. البته معتقدم که بایستی در خصوص حل مسائل نیز از این سازمان به عنوان ابزاری موثر نیز استفاده کنیم. برای رسیدن به این هدف باید بدون ورود به بحث‌های سیاسی حاشیه‌ای و تمرکز بر اشتراکات به جای تفرقه و فعالیت‌هایمان را ادامه دهیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج