سرویس بین الملل- با وجود توافق های تجاری که میان آمریکا و عربستان امضا شده، شرایط تجارت و سرمایه گذاری در این کشور، همچنان با مشکلات زیادی روبروست.

به گزارش خبرگزاری موج، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نوشت: عربستان و آمریکا اعلام کردند در زمان دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از ریاض، در مورد بیش از چهارصد میلیارد دلار قرار داد و سرمایه گذاری های بالقوه توافق شده است بنابراین، این پیام فرستاده می شود که درهای عربستان به روی تجارت باز است.

 

این بخشِ آسان کار است.

ناظران می گویند عربستان همچنان برای شرکت های خارجی، مکانی دشوار است. چالش ها از فقدان قانون ورشکستگی گرفته تا فرهنگ ارتباط های فردی، متفاوت اند. سیاست های دولت، برخی اوقات ناگهان تغییر می کند. به سبب وجود قوانین داخلی ، در مورد موضوعات حقوقی هم شفافیت وجود ندارد.

     

گروه تجارت در ریاض

کریستوفر جانسون وکیل مستقر در ریاض  و معاون رئیس «گروه تجارت آمریکا در ریاض» نهادی که مسوول پیشبرد منافع تجاری آمریکا در عربستان است گفت:«با وجود برخی تغییرات مثبت، نظام فعلی همچنان برای سرمایه گذاران خارجی دشواری هایی دارد.»

برخی مقامات عربستانی اذعان دارند تغییر نیازمند زمان و بردباری است. یک مشاور اقتصادی دربار عربستان گفت: «دولت عربستان، چندان کارآمد نیست. این حوزه ای است که ما در آن چندان خوب عمل نمی کنیم.»

در حالی که قیمت های نفت کاهش یافته، شرایط تجاری، چالشی تر شده است. دولت عربستان پرداخت پول به شرکت های عظیم ساحتمانی مانند «گروه سعودی بن لادن» را متوقف کرده است. این وضعیت موجب اخراج دهها هزار نفر از کارگران عمدتا آسیایی و نیز مهندسان و مدیران پروژه غربی شده است.

در شاخص سهولت انجام تجارت که بانک جهانی اعلام کرده است، عربستان در میان 190 اقتصاد جهان، در جایگاه نود و چهارم قرار دارد. عربستان از لحاظ راه اندازی یک تجارت، در مکان صد و چهل و هفتم و پایین تر از همسایگان خود در حوزه خلیج (فارس) و ایران قرار دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج