سرویس بین الملل- 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی که مناسبات نزدیکی با عربستان سعودی دارد در نشست ریاض، ادعا کرد: از این اعتقاد گسترده که ایران تا حدودی به بی ثباتی در منطقه خاورمیانه کمک کرده، آگاه است.

به گزارش خبرگزاری موج، خبرگزاری رسمی مالزی (برناما) به نقل از سخنان روز یکشنبه نخست وزیر این کشور در ریاض، مدعی شد: در حالی که مالزی با کشورهای منطقه روابط خوبی دارد، احساس می کند که ایران باید از هرگونه اقدامی که به عنوان دخالت در امور داخلی سایر همسایگان خود تعبیر می شود، پرهیز کند. 

وی گفت: این امر نه تنها برای ثبات منطقه، بلکه همچنین برای اتحاد امت اسلامی مهم است. 

ادعای نخست وزیر مالزی در حالی روز یکشنبه در نشست عربی- اسلامی و آمریکایی در ریاض مطح شد که تنها پیش از وی 'سلمان' پادشاه عربستان و 'دونالد ترامپ' موضعی علیه ایران اتخاد کردند.

نجیب با تاکید بر اینکه مبارزه با تروریسم تنها با استفاده از نیروی نظامی انجام نمی شود، بلکه فتح قلوب و اذهان نیز اهمیت دارد، گفت: نیاز است یک روایت معتبر گفته شود که در آن اسلام و مدرنیته تطابق داشته باشند و پیشرفت مادی و صمیمیت دینی دست در دست هم به پیش بروند، و آگاهی مذهبی و بررسی علمی به طور متقابل یکدیگر را تقویت نمایند. 

نخست وزیر مالزی افزود: نیاز است جهانیان به یاد آورند که رهبران مسلمان حاضر در این نشست قویا تروریسم و افراط گرایی خشونت آمیز را محکوم می کنند. 

نخست وزیر مالزی در این نشست اعلام کرد: جهان نباید تردید داشته باشند که ما همگی با جامعه بین المللی در جنگ برای ریشه کنی این تهدید ایستاده ایم. 

وی همچنین در تشکر از 'سلمان' پادشاه عربستان سعودی به دلیل ابتکار در برگزاری و میزبانی این نشست نیز تصریح کرد مناطق بی ثبات بسترهای مستعدی برای شکل گیری تروریسم هستند. 

در حالی که 'نجیب تون رزاق' موضعی ضد ایرانی در نشست ریاض برای مقابله به تروریسم گرفت، 'جوکو ویدودو' رئیس جمهوری پرجمعیت ترین کشور اسلامی جهان برای مقابله با افراط گرایی و تروریسم توصیه کرد کشورها بر ایدئولوژی های افراطی با رویکردهای مذهبی غلبه کنند.

براساس گزارش روز دوشنبه رسانه های اندونزی، وی در سخنرانی خود، گفت: تاریخ به ما می آموزد که سلاح و قدرت نظامی به تنهایی قادر نخواهد بود با تروریسم مقابله کند.

وی همچنین گفت که این جلسه دارای اهمیت زیادی برای جهان اسلام به منظور ارسال یک پیام در همکاری با آمریکا و از بین بردن این درک است که واشنگتن اسلام را دشمن می بیند.

نشست آمریکا و کشورهای عربی و اسلامی روز یکشنبه با حضور مقامات 50 کشور و 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا در ریاض عربستان برگزار شد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج