سرویس بین الملل- آمریکا که به همراه ترکیه از گروه تروریستی داعش حمایت می کند بار دیگر پشتیانی خود را از آنکارا اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از آناتولی، برت مک گورک، نماینده ویژه آمریکا در مبارزه با داعش با تاکید بر نقش ترکیه در پاکسازی این گروه تروریستی اظهار داشت که همکاری های نزدیکی با ترکیه دارند.

برت مک گورک، طی نشست مشترک با جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا و جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش با اشاره به اینکه پس از عهده دار شدن این مسئولیت، کشورهایی که بیشترین سفر را به آنها داشته، عراق و سپس ترکیه بوده است، به نقش مهم ترکیه در مبارزه با داعش پرداخته و اظهار داشت: "اگر نقش مهم ترکیه نباشد، نمی توان داعش را شکست داد. تماس های مداومی با همکاران خود در ترکیه داریم.

مک گورک با اشاره به مذاکرات سوریه در ژنو افزود: ایالات متحده هم در مبارزه با داعش و هم در بحران سوریه در حال همکاری با ترکیه است.

وی ادامه داد: به ویژه در مورد دوره پس از عملیات رقه نیز گفتگو کردیم. این نیز یکی از موضوعاتی است که باید در هماهنگی نزدیک با ترکیه باشیم.

مک گورک اظهار داشت: "برخی اختلافات تاکتیکی با ترکیه داریم. اما احترام زیادی به مقامات آن، به ویژه مولود چاووش اوغلو قائل هستم. وی از همکاران نزدیک تیلرسون است. خواهان تداوم روابطمان با وی هستیم."

جیم ماتیس، وزیر دفاع ایالات متحده نیز گفت: بر اساس فرمان ترامپ دو تغییر برنامه را در مبارزه با داعش اعمال خواهیم می کنیم. 

وی افزود: یکی از این تغییرات، سپردن مسئولیت مبارزه با داعش به فرماندهان محلی است. تغییر دوم نیز به غیر از پاکسازی داعش از مناطق امن در مناطقی است که داعش دست بالا را دارد. با عملیات های فرسایشی، مناطق تحت اشغال آنها را به محاصره در خواهیم آورد. هدف از این اقدام، جلوگیری از بازگشت جنگجویان خارجی فراری از کشورشان است. 

ماتیس ادامه داد: از سال 2014 به این سو در نتیجه عملیات پاکسازی داعش 55 درصد از اراضی اشغال شده توسط آنها آزاد شده و چهار میلیون نفر نیز توانسته اند به خانه هایشان بازگردند. 

دانفورد نیز با بیان اینکه در مورد عملیات رقه اختلاف نظرهایی با ترکیه دارند، گفت: "در مورد بهترین گزینه های آزادسازی رقه نظرات متفاوتی داریم. به نظر ما بهترین گزینه، نیروهای دموکراتیک سوریه است و البته در این مورد حساسیت های ترکیه را نیز مدنظر می‌گیریم. مثلا در باره اینکه سلاحهایی که به نیروهای دموکراتیک سوریه داده ایم، تاکید داریم که این سلاح ها صرفا در عملیات رقه مورد استفاده قرار گیرد و دست گروه تروریستی پ.ک.ک نیفتد." 

وی افزود:  آمریکا پیش از این، تنها به ائتلاف عربی سوریه سلاح می داد، اما براساس تصمیم جدید ی.پ.گ (YPG) نیز، از آمریکا سلاح دریافت خواهد کرد.

دانفورد با اشاره به اینکه برای عملی کردن این تصمیم خیلی صبر کرده اند، تصریح کرد: البته سلاح های دیگری را نیز در منطقه انبار کرده ایم. ولی به گروه خاصی نداده ایم اما هر لحظه احتمال انتقال این سلاح ها به گروههای دیگر نیز وجود دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج