وزیر دفاع آمریکا مدعی شد که هرگونه راه حل نظامی برای بحران کره شمالی «به طور باورنکردنی فاجعه آمیز» است و واشنگتن در تلاش برای یافتن یک راه حل دیپلماتیک با همکاری جامعه بین المللی است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا روز جمعه در تازه ترین اظهارات خود مدعی شد که هرگونه راه حل نظامی برای بحران کره شمالی «بطور باورنکردنی فاجعه آمیز» خواهد بود و مقامات واشنگتن در تلاش برای یافتن یک راه حل دیپلماتیک با همکاری جامعه بین المللی هستند.

این اظهارات وزیر دفاع آمریکا در حالی صورت گرفت که کره شمالی در برابر تمام درخواستها- حتی درخواست مقامات پکن- برای کاستن از برنامه های هسته ای و موشکی خود مقاومت کرده و تداوم این برنامه ها را در چارچوب حقِ مشروع «دفاع از خود» تعریف می کند.

پیونگ یانگ تاکنون بر توسعه یک موشک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای و توان ضربه زدن به خاک آمریکا کار کرده و کارشناسان نظامی معتقدند که آزمایش موشکی یکشنبه گذشته گام مهم دیگری در مسیر دستیابی به این هدف بوده است.

ماتیس در نشست خبری پنتاگون در این باره اظهار داشت: «آمریکا قصد دارد به کار بر روی این موضوع ادامه دهد. اگر در نهایت تمام راهها به یک راه حل نظامی ختم شود؛ این راه حل به طور باورنکردنی فاجعه آمیز خواهد بود».

وی در ادامه افزود: «از این رو، ما تلاش می کنیم تا با همکاری سازمان ملل، همکاری چین، همکاری ژاپن و کره جنوبی راهی برای برون رفت از این وضعیت پیدا کنیم».

آمریکا که در حال حاضر 28500 نیروی نظامی خود را برای مقابله با تهدید کره شمالی در خاک کره جنوبی مستقر کرده است، از مقامات پکن می خواهد که برای مهار این همسایه و متحد خود دست به اقدامات بیشتری بزنند.

ماتیس در خصوص آزمایش موشکی کره شمالی در روز یکشنبه گفت: «کاملاً روشن است که آنها (کره شمالی) گوششان به این حرفها بدهکار نیست؛ اما به نظر می رسد که هرگونه اقدام از سوی چین اثرگذار خواهد بود».

مقامات کره جنوبی نیز با استناد به گزارشهایی در خصوص موفقیت آمیز بودن آزمایش موشکی روز یکشنبه پیونگ یانگ می گویند که برنامه موشکی کره شمالی با سرعتی بیش از حد انتظار در حال پیشرفت است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج