سرویس بین الملل - شماری از خبرنگاران و نمایندگان رسانه های خارجی مستقر در شهرها و روستاهای ایران درصفحات توئیتر خود،اظهاراتی داشتند که حاکی از شور و شعور و عظمت مردم ایران به عنوان برندگان اصلی این انتخابات است.

به گزارش خبرگزاری موج، طبق گزارش، اداره کل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیش از 570 خبرنگار از 42 کشور جهان از نزدیک این انتخابات را پوشش خبری و تصویری می دهند.

بر این اساس تاکنون برای 252 خبرنگار و عوامل خبری از 119 رسانه مختلف وابسته به 29 کشور جهان روادید صادر شده که در مقایسه با آمار روادید صادره برای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خرداد سال 1392، 35 درصد رشد داشته است.

بسیاری از این نمایندگان رسانه های خارجی ، با انتشار فیلم و تصاویر از نخستین ساعات رای گیری در این انتخابات و حضور شخصیت های مهم کشور در شعب اخذ رای و همچنین حضور گسترده مردم ، اظهارات کوتاهی نیز در صفحات توئیتری خود داشتند.

** خبرنگار نیویورک تایمز: طولانی ترین صف را در 15 سال حضور درایران دیده ام 

'توماس اردبرینک' خبرنگار نیویورک‌ تایمز در تهران امروز در صفحه توییتر خود با اشاره به ادامه برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران و تجمع مردم در حسینیه ارشاد، نوشت: امروز در حسینیه ارشاد، طولانی ترین صف ( مردم) را در 15 سال حضورم در تهران دیدم. 

وی در توئیت دیگری نوشت : احتمالا افراد بیشتری برای رای دادن در بعد از ظهر (در شعب اخذ رای) حضور یابند و در مجموع انتظار می رود که آمار مشارکت بالایی به ثبت برسد. 

**خبرنگار فرانس 24: چهارسال آینده ایران چگونه شکل می گیرد؟

بخشی از گزارش ، خبرنگار فرانس 24 نیز در مورد انتخابات ایران ، درصفحه توئیتر با عنوان ' چهارسال آینده ایران چگونه شکل می گیرد' در این شبکه اجتماعی بازتاب داده شد.

**خبرنگار فرانس 24: اخبار انتخابات ایران به سه زبان پوشش داده می شود

'صنم شنتایی' خبرنگار دیگر فرانس 24 نیز با انتشار عکسی از تیم خبرنگاران این شبکه در صفحه توئیتر نوشت این تیم به سه زبان فرانسه ، عربی و ا نگلیسی اخبار مرتبط با انتخابات ایران 2017 را پوشش می دهند.

وی در توئیتی با اشاره به اینکه رای دهندگان ایرانی رنگارنگ هستند،نوشت : یکی از رای دهندگان زن به من گفت که به ایران آمده تا بخاطر آینده جوانان رای دهد.

** خبرنگار آ اف پ : مردم زیادی در صف رای دادن هستند

علی نوریان خبرنگار آ اف پ در یکی از توئیت های خود نوشت : صفی عظیمی از رای دهندگان در حسینیه ارشاد منتظر رای دادن هستند.وی این توئیت خود را با فیلمی در این زمینه همراه کرد.

نوریان در توئیت دیگری از رای دادن کارگردان ایرانی و برنده جایزه اسکار،اصغر فرهادی و دیگر ایرانیان در کن فرانسه خبر داد.

برخی خبرنگاران خارجی نیز حضور اقلیت های مذهبی در کنار میلیون ها رای دهنده ایرانی در پای صندوق های رای را در قالب کلمات ، تصاویر و فیلم توئیت کردند.

به گزارش ایرنا، دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران امروز جمعه 29 اردیبهشت 1396 به صورت همزمان در ایران و در 102 کشور درحال برگزاری است .

در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، سیدمصطفی آقامیرسلیم، سید ابراهیم رئیسی،حسن روحانی و سیدمصطفی هاشمی طبا با هم به رقابت می پردازند. 

56 میلیون و 410 هزارو 234 نفر واجدان شرایط حضور در انتخابات 29 اردیبهشت هستند که از این تعداد 1 میلیون و 350 هزارو 294 نفر رأی اولی هستند. 

در صورتی که انتخابات به دور دوم کشیده شود، در نخستین جمعه بعد از روز مرحله اول انتخابات، دور دوم برگزار خواهد شد. 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج