سرویس بین الملل- روزنامه لبنانی البناء در پوشش خبری انتخابات ریاست جمهوری اسران نوشت: برگزاری انتخابات ایران مظهر دموکراسی است.

به گزارش خبرگزاری موج، روزنامه های امروز جمعه لبنان همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران با اختصاص خبرها و سرمقاله های خود به انتخابات امروز، ضمن تمجید دموکراسی ایران، آخرین تحلیل ها و گمانه زنی های خود را درباره این رویداد مهم منطقه ای ارائه دادند.

روزنامه «البناء» در سرمقاله خود انتخابات در ایران را پدیده ای شگفتی ساز و مظهر دموکراسی ایرانی دانست که با پیروی از الگویی قابل انعطاف، فرایند گردش قدرت را در کشور تحقق می بخشد و پاسخگوی افکار عمومی و دغدغه ها و نگرانی های آن است. 

در این مقاله به قلم «ناصر قندیل» سردبیر روزنامه آمده است: در ایران رهبر انقلاب نقش هدایتگری و سکان داری کشتی نظام را بر عهده دارد و در هر بار انتخابات پیام هایی برای داخل و نیز دشمنان در خارج از کشور ارسال می کند چرا که رهبری در ایران مسئولیت حمایت از اصول ثابت انقلاب و تعیین جهت گیری های لازم در سیاست گذاری های دفاعی و خارجی را بر عهده دارد. 

البناء افزود: این بار و در حالی که آشفتگی فرهنگی در دنیا موج می زند و دموکراسی وامانده و تکراری سایه خود را بر کشورهای غربی، از بی نظمی دونالد ترامپ گرفته تا الگوی ربات گونه «ماکرون» گسترده است، ایران می خواهد نتیجه انتخابات را در پرده ابهام نگه دارد و الگوی دیگری از دموکراسی که توان شگفتی ساز شدن را دارد ارائه دهد، الگویی که در آن، کنار کشیدن ها و به هم خوردن برگه های بازی و تغییر پیش بینی ها تا روز آخر و حتی تا ساعت های پایانی ادامه دارد و پیروز اصلی آن به گفته رهبر انقلاب، «نظام» و «مردم» هستند. 

روزنامه «النهار» نیز با اختصاص مقاله ای به انتخابات امروز ایران پرداخت و نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران آینده سیاسی خود را به برقراری تدریجی رابطه ایران با جهان خارج و کنار زدن مخالفان توافق هسته ای گره زد و به زودی خواهد دانست که آیا این اقدامات برای باقی ماندن او در منصب ریاست جمهوری کافی بوده یا نه. از لحاظ تاریخی، همه روسای جمهور ایران از سال 1981 (1359) تا کنون برای دو دوره انتخاب شده اند و نظرسنجی ها و تحلیل های سیاسی نشان می دهد که روحانی در بین چهار نامزد باقیمانده در رتبه بالاتری قرار دارد اگرچه تضمینی وجود ندارد که بتواند اکثریت مطلق آرا را در دوره اول کسب کند، که در این صورت هفته آینده با نفر دوم به رقابت خواهد پرداخت. 

این روزنامه افزود: تصمیم واشنگتن برای ادامه کاهش تحریم ها از ایران به موجب توافق هسته ای، خبر خوشحال کننده ای برای روحانی در آستانه انتخابات بود و روحانی و دولت او به شدت منتظر چنین تصمیمی بودند. با این وجود بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران تحریم های جدید آمریکا علیه برنامه موشکی ایران را محکوم کرده و آن را غیرقانونی و یک جانبه خواند. 

النهار در پایان نوشت: درصد شرکت کنندگان در انتخابات به ویژه برای روحانی تعیین کننده خواهد بود چرا که اصلاح طلبان و اعتدال گرایان هنگام مشارکت بالای مردمی نتیجه بهتری عایدشان شده است. بدون شک روحانی ترجیح می دهد کار به دوره دوم با رئیسی کشیده نشود چون به خاطر شروع ماه رمضان، پیش بینی می شود در دوره دوم مشارکت کمتری نسبت به دوره اول اتفاق بیفتد. 

روزنامه «الاخبار» در مقاله خود درباره انتخابات امروز نوشت: جمهوری اسلامی ایران می تواند امروز صفحه قبلی را بسته و صفحه تازه ای در کشور بگشاید به امید اینکه آرزوهای محقق نشده در چهار سال گذشته به واقعیت بپیوندد، شاید هم یک فرصت دیگر به حسن روحانی رئیس جمهور کنونی بدهد، اگرچه دستاوردهای ناچیزی در سبد اقتصادی او به چشم می خورد و تنها دستاورد او یعنی توافق هسته ای در تبلیغات انتخاباتی عاملی برای انتقاد از وی شد. 

به نوشته این روزنامه، بیکاری، رکود، تورم، فقر و... کلماتی بود که در تبلیغات این دوره بسیار مورد استفاده قرار گرفت، روحانی می تواند مدام در گوش مردم بخواند که تورم را از 40 درصد به 8 درصد کاهش داده اما نمی تواند مخاطبان خود را قانع کند که رشد اقتصادی را افزایش داده و یا کشور را از رکود خارج کرده است. آمارهای رسمی حاکی از آن است که میزان بیکاری از 10.5 درصد به 12.4 درصد افزایش یافته است. 

الاخبار افزود: نقدهای زیادی به این آمارها و حتی امور دیگری که روحانی می خواهد به عنوان دستاورد خود معرفی کند وارد است مانند میزان سرمایه گذاری های خارجی بعد از توافق هسته ای که حتی از دید طرفداران روحانی بسیار ناامید کننده بود. تنها سودی که روحانی در دوره ریاست جمهوری خود تحقق بخشید افزایش صادرات نفتی بود اما رقیبان روحانی حتی این مساله را نیز به عنوان سلاحی علیه او به کار گرفتند چراکه سطح تولید نفت به صورت توافقی بین کشورهای عضو اوپک و کشورهای غیر عضو تعیین شد. 

این روزنامه ادامه داد: علاوه بر همه اینها، شرکت های کوچک و متوسط در داخل ایران به خاطر نبود طرح های اقتصادی حمایتگرانه با مشکلات زیادی مواجهند و عده ای نیز دولت روحانی را حامی ثروتمندان و بی اعتنا به فقرا می دانند. 

الاخبار افزود: با همه این ایرادها، بسیاری از ناظران احتمال پیروزی روحانی در دور اول را وارد می دانند و معتقدند جمع زیادی از اصلاح طلبان و جریان میانه رو (معتدل) صرفا برای جلوگیری از روی کار آمدن رئیس جمهور محافظه کار به روحانی رای خواهند داد. برخی ها نیز که می خواهند دلیل منطقی تری ارائه دهند می گویند که روحانی میراث دار دوره احمدی نژاد و تورم برجا مانده از آن دوره بود و در پاسخ انتقادها به توسعه طرح های پزشکی و گردشگری به ویژه بعد از توافق هسته ای و نوسازی ناوگان هوایی اشاره می کنند. در مقابل، حامیان رئیسی معتقدند برای حفظ ثبات و نفوذ ایران نیازی به رئیس جمهور نزدیک به غرب ندارد و تحقق توسعه اقتصادی در گرو عقب نشینی ها و امتیاز دادن ها نیست بلکه برای تقویت اقتصاد کشور باید به بعد داخلی توجه بیشتری صورت گیرد. 

به نوشته الاخبار روحانی در پاسخ به این پیشنهادها سعی کرد رئیسی را به احمدی نژاد ربط داده و او را به بی تجربگی در کار اجرایی متهم سازد. این درحالی است که رئیسی در دستگاه قضایی خیلی زود پله های ترقی را طی کرده بود و در مسئولیت ریاست آستان قدس رضوی نیز توانست شایستگی های خود را به اثبات برساند و طرفداران وی معتقدند در صورت انتخاب به عنوان رئیس جمهور دستاوردهای زیادی را تحقق خواهد بخشید. 

الاخبار در پایان اشاره کرد که برخی ناظران به ویژگی همیشگی «شگفتی ساز» شدن انتخابات در ایران توجه کرده و معتقدند که ایرانی ها یک چهره سیاسی جدید را انتخاب خواهند کرد اما برخی دیگر نیز انتخاب مجدد روحانی را که با عرف موجود یعنی دو دوره ای بودن همه رئیس جمهورها در ایران سازگارتر است ترجیح می دهند. 

اما روزنامه «المستقبل» در صفحه اول خود با انتخاب عنوان «امروز ایران بین اعتدال و تندروی انتخاب می کند» نوشت: هنوز نمی توان درباره درصد مشارکت مردمی در این انتخابات پیش بینی درستی ارائه داد و در صورت عدم کسب کثریت مطلق یعنی بیش از پنجاه درصد آرا، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد که رویداد بی سابقه ای در تاریخ جمهوری اسلامی است چرا که همه رئیسان جمهوری در دومین انتخابات خود پیروز دور اول بوده اند. 

المستقبل همچنین با اشاره به برخی آمارها، افزایش بیکاری در دوره روحانی را از نقاط ضعف وی دانست و افزود: طرفداران رئیسی معتقدند راه رهایی از وضعیت موجود در «اقتصاد مقاومتی» یعنی تمرکز بر تولید و سرمایه گذاری های داخلی که رهبر انقلاب نیز بر آن تاکید دارد نهفته است. 

دوازدهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز جمعه 29 اردیبهشت 1396 برگزار خواهد شد.

در این دوره سیدمصطفی آقامیرسلیم، سید ابراهیم رئیسی، حسن روحانی و سیدمصطفی هاشمی طبا با هم به رقابت می پردازند. 

56 میلیون و 410 هزارو 234 نفر واجدان شرایط حضور در انتخابات 29 اردیبهشت هستند که از این تعداد 1 میلیون و 350 هزارو 294 نفر رأی اولی خواهند بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج