یک روزنامه آلمانی از اختلاف در دولت ائتلافی آلمان درباره مسئله ماندن و یا عقب نشینی نیروهای آلمانی از پایگاه اینجرلیک به دلیل ممنوعیت دیدار نمایندگان پارلمان آلمان از این پایگاه از طرف آنکارا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، روزنامه "تاگس اشپیگل" از مناقشات در دولت ائتلافی آلمان بر سر پایگاه هوایی اینجرلیک خبر داد.

در مناقشات بر سر حق ملاقات نمایندگان پارلمان آلمان از اینجرلیک و نیروهای نظامی مستقر در این پایگاه نظامی، حزب سوسیال دموکرات آلمان خواستار تصحیح روند آنکارا تا نشست ناتو در هفته آینده شد.

"توماس اوپرمن"، رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان در این باره به نشریه "فوکوس" گفت که اگر در نشست هفته آینده ناتو ما به تصحیح رویکرد آنکارا نرسیدیم باید ارتش آلمان را از اینجرلیک خارج کنیم. سران کشورهای عضو ناتو پنج شنبه آینده برای برگزاری یک نشست در بروکسل گرد هم می آیند.

اوپرمن همچنین رئیس جمهور ترکیه را متهم به اخاذی کرده و تاکید کرد که ارتش آلمان یک ارتش پارلمانی است و این قابل تحمل نیست که نمایندگان پارلمان آلمان از دیدار با نیروهای آلمانی مستقر در اینجرلیک محروم شوند.

رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات پارلمان آلمان همچنین ادامه عضویت ترکیه در ائتلاف نظامی ناتو را زیر سوال قرار داده و گفت: ناتو اتحادی برای مستبدان نیست بلکه ائتلافی برای دفاع از ارزش های غربی است؛ از این رو یک دیکتاتوری تصویر مناسبی در آن نیست.

 از طرفی "رودریش کیس وتر"، از سیاستمداران بلند پایه خارجی حزب دموکرات مسیحی آلمان موضعی خلاف حزب سوسیال دموکرات اتخاذ کرده و خواستار باقی ماندن نیروهای آلمانی در پایگاه اینجرلیک شده و گفت: نمایندگان پارلمان ما لزوما مجاز به بازدید از اینجرلیک نیستند. حق ملاقات از این پایگاه مهم است، اما نقشی در بهتر و یا بدتر شدن وضعیت موجود ندارد. مهم دسترسی آزادانه رهبری نیروها و کمیساریای دفاعی به نیروهای مستقر در این پایگاه نظامی است. دولت فدرال آلمان به عنوان یک ارزیاب منافع، این مسئله را مورد بررسی قرار می دهد که آیا ما واقعا می خواهیم یک خط فاصل بین ترکیه و آلمان ایجاد کنیم.  

 ترکیه اخیرا دیدار نمایندگان پارلمان آلمان از اینجرلیک را ممنوع کرده است و برلین نیز در واکنش به این مسئله بازگشت نیروها و تجهیرات نظامی خود از این پایگاه نظامی را مد نظر قرار داده است.

وزیر امور خارجه آلمان نیز در سفر روز گذشته خود به آمریکا و دیدار با همتای آمریکاییش از این کشور خواسته است برای حل مناقشات با ترکیه بر سر اینجرلیک کمک کند.

به گزارش رسانه های آلمانی، برلین کشور اردن را به عنوان جایگزینی برای پایگاه اینجرلیک مد نظر داشته و وزیر دفاع آلمان نیز در همین راستا در روزهای آینده سفری را به این کشور خواهد داشت. به گفته وزیر دفاع آلمان گزینه دوم جایگزین برای اینجرلیک قبرس خواهد بود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج