نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه از موافقت هیأت دولت سوریه در مذاکرات این کشور با تیم کارشناسان حقوقی در مورد قانون اساسی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، هیأت دولت سوریه موافقت کرد با تیم کارشناسان قانونی پیشنهاد شده از سوی سازمان ملل دیدار کند.

استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه عصر پنجشنبه (امروز) با اعلام این خبر، گفت که دمشق با طرح پیشنهادی وی در مورد بررسی قانون اساسی موافقت کرده است.

به گزارش شبکه العربیه، هیأت اعزامی دولت سوریه که هم اکنون در ژنو سوئیس به سر می‌برد، اعلام موافقت کرده‌ است با این تیم دیدارهایی داشته باشند.

روز گذشته، دی میستورا پیشنهادی درباره مکانیسم گفت‌وگوها در رابطه با بررسی قانون اساسی برای طرف‌های سوری مطرح کرد.

رسانه‌ها عصر همان روز به نقل از اعضای کمیته عالی مخالفان سوریه در گفت‌وگوها، اعلام کردند که دی میستورا طرح خود را پس گرفته است که تکذیب شد.

بنا بر پیشنهاد فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، کمیته‌ای متشکل از کارشناسان قانونی جهت گفت‌وگو بررسی قانون اساسی تشکیل خواهد شد.

بشار الجعفری، رئیس هیأت دولت سوریه طی کنفرانس خبری با تأیید این خبر، گفت که پیشنهاد دی میستورا در خصوص مکانیزم گفت‌وگوها موفق نشد و آنچه این هیأت به دنبال بررسی آن است، تفاوت زیادی دارد.

وی همچنین این نکته را نیز افزود که دولت سوریه هرگز دخالت خارجی در مورد قانون اساسی نمی‌پذیرد.

الجعفری در مورد طرح دی میستورا نیز گفت که این طرح، پیش از موعد مطرح شد و به همین دیگر کسی بدان توجهی نمی‌کند.

وی ادامه داد، چه بسا سقف این پیشنهاد بیشتر از سطح عادی بوده و جاه طلبانه بود؛ از این رو، موانع بر سر راه پذیرش آن ایجاد و از آن صرف نظر شد.

مذاکرات طرف‌های سوری هم اکنون در سوئیس، تحت عنوان مذاکرات «ژنو 6» جاری است.

بر اساس توافق به عمل آمده در «ژنو 5»، طرف‌های سوریه موافقت کردند که ظرف 6 ماه آینده در مورد نحوه بررسی محورهای توافق شده از جمله تدوین قانون اساسی و برگزاری انتخابات گفت‌وگو کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج