سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد، کشورش خواستار برگزاری نخستین جلسه شورای امنیت درخصوص ونزوئلا شده چراکه این بحران رو به وخامت است و دولت واشنگتن می‌خواهد از درگیری دیگری چون سوریه، کره شمالی و یا سودان جنوبی جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رافائل رامیرز، سفیر ونزوئلا در سازمان ملل به شدت این مساله را که آمریکا مناقشات سیاسی کشورش را به شورای امنیت ببرد، رد کرده و واشنگتن را به تلاش مجدد برای مداخله در مسائل داخلی ونزوئلا متهم کرد.

رامیرز تاکید کرد که مشکلات ونزوئلا یک موضوع داخلی است و دولت این کشور در تلاش است تا آنها را حل کند و اجازه مداخله خارجی را نخواهد داد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل مدعی شد: نیت آمریکا مداخله یا رفتار ظالمانه نیست بلکه هدفش حمایت از تلاش‌های منطقه‌ای برای دستیابی به یک راه‌حل سیاسی و احترام قائل شدن برای مردم ونزوئلا است که خواستار انتخاباتی آزاد و عادلانه، آزادی زندانیان سیاسی و رسیدگی به وضعیت وخیم انسانی هستند.

وی پس از این نشست غیرعلنی به خبرنگاران گفت: ما فکر می‌کنیم اگر این اتفاق نیفتد و شورای امنیت به این مساله رسیدگی نکند مشکل جدی‌ای نه تنها در منطقه بلکه به صورت بین‌المللی رخ خواهد داد.

ونزوئلا نزدیک به دو ماه است که با ناآرامی سیاسی به خاطر تلاش‌های مردمی برای سرنگونی دولت نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور این کشور دست و پنجه نرم می‌کند.

بحران شدید اقتصادی، تورم سه رقمی، کمبود غذا و افزایش جرم و جنایت باعث شده تا مردم ونزوئلا به خیابان‌ها بیایند و تظاهرات کنند.

نیکی هیلی گفت: این نشست با هدف جلوگیری از درگیری تشکیل شد نه اقدام شورای امنیت. ما قصد داریم روشن کنیم که در ونزوئلا چه رخ می‌دهد.

وی افزود: ما شاهد ۱۵۰ زندانی سیاسی، بیش از ۱۵۰۰ فرد بازداشت شده و بی‌ثباتی جدی در ونزوئلا هستیم. ما پیشتر شاهد چنین مسائلی در سوریه، کره شمالی، سودان جنوبی،‌ بروندی و میانمار نیز بوده‌ایم. به جای آنکه دست روی دست بگذاریم و شاهد وخیم‌تر شدن وضعیت ونزوئلا باشیم این نشست شورای امنیت را تشکیل دادیم چراکه معتقدیم اگر بتوان باید از تشدید یک مشکل جلوگیری کرد چراکه نه.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج