سرویس بین الملل- "دونالد ترامپ" که ابتدا قصد داشت روابط با روسیه را سرو سامان دهد، نه تنها موفق نشد، بلکه اوضاع را بدتر از قبل نموده و خود نیز درگیر یک جنجال داخلی شده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "رابرت گیتس" وزیر دفاع سابق آمریکا معتقد است که بعد از پیروزی "دونالد ترامپ" در انتخابات ریاست جمهوری، روابط بین آمریکا و روسیه به مراتب بدتر از گذشته شده است. کارشناسان در روسیه نیز با این دیدگاه موافقند، البته به گفته آنها، نباید «توطئه» طرفداران "هیلاری کلینتون" را نیز در این بین نادیده گرفت.

رسانه های گروهی آمریکایی روز گذشته به نقل از گیتس، رئیس سابق پنتاگون نوشتند که به عقیده وی، برخی از دونالد ترامپ انتظار داشتند که گفتگوها با روسیه را از سر گرفته و «ازسرگیری مجدد روابط» دیگری را بوجود آورد، ولی نه تنها این مسئله رخ نداد، بلکه با آغاز به کار دولت وی، اوضاع به مراتب حتی بدتر از گذشته شده است.

به عقیده "ماریا بالیانینا" مفسر خبرگزاری «نووستی»، جنجال بوجود آمده بر سر «رابطه با روسیه» برای تیم رهبری ترامپ واقعا دردسرساز شد و حتی "جیمز کومی" رئیس سازمان اف بی آی آمریکا نیز ظاهرا به خاطر یافتن «ردپای روسیه» برکنار شده است، هرچند رئیس جمهوری آمریکا ارتباط این دو مسئله را تکذیب کرده است.

به گفته این کارشناس، در هر صورت با حضور کومی و یا بدون وی، جستجو برای یافتن «ردپای روسیه» در انتخابات آمریکا و بطور کلی در سیاست دولت جدید ترامپ، ادامه خواهد داشت و ترامپ که ظاهرا می خواهد از این جنجال بگریزد و نشان دهد که مستقل عمل کرده و کاری به کار مسکو ندارد، نتوانسته به این قضیه خاتمه دهد و هر روز که می گذرد، بیش از پیش درگیر این جنجال می شود و این در حالی است که روابط دو کشور هم هیچ بهبودی نیافته است.

حتی "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه نیز پیشرفتی در دورنمای روابط با آمریکا نمی بیند. وی اخیرا در مصاحبه با شبکه تلویزیون «میر» اعتراف کرد: «باید گفت که سطح اعتماد در روابط دو کشور، بخصوص در عرصه نظامی به پایین ترین سطح آن بعد از پایان جنگ سرد رسیده است.»

به نوشته مفسر «نووستی»، این ارزیابی دقیقا درست است، بخصوص بعد از حمله موشکی آمریکا به سوریه، سطح اعتماد در عرصه نظامی بین روسیه و آمریکا به حدی پایین آمده که پیش از این سابقه نداشته و بسیاری امکان ازسرگیری چنین همکاری را بسیار بعید می دانند.

بالیانینا افزود، این در حالی است که نقش مخالفان ترامپ و طرفداران "هیلاری کلینتون" را نیز نباید از نظر دور داشت، آنها حتی از حمله به سوریه نیز بعنوان عدم پایبندی ترامپ به وعده انتخاباتی و امکان دخالت نظامی در سوریه یاد کردند. سرزنشها علیه رئیس کاخ سفید برای هر برخورد وی در رابطه با روسیه از سوی آنها ادامه داشته و این مسئله به یک سرگرمی در ایالات متحده تبدیل شده که نیاز به بهانه خاصی هم ندارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج