سرویس بین الملل- یک کارشناس برجسته آلمانی پیروزی ماکرون در فرانسه را پایان پوپولیسم در اروپا ندانسته و سیاست‌های احزاب سنتی را مقصر اصلی قدرت روزافزون این جریان افراطی در قاره سبز ارزیابی کرد.

به گزارش خبرگزای موج، در حالی که در سال های اخیر شاهد صعود و موفقیت چشمگیر احزاب و جنبش های افراطی در اتحادیه اروپا هستیم، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه یکشنبه گذشته (هفت ماه می) در سایه ترس و نگرانی شدید مقامات اتحادیه اروپا برگزار شد و البته این بار خطر از بیخ گوش قاره سبز گذشت و "امانوئل ماکرون" نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری فرانسه توانست "مارین لوپن" از جبهه افراطی را از میدان به در کند.

بسیاری تحلیلگران بر این باورند که شکست لوپن پایان افراط گرایی در فرانسه و سراسر اروپا نیست و این اتحادیه همچنان باید با این پدیده شوم و چالش بزرگ سر کند.

در این راستا مقامات کشورهای اروپایی عزم خود را جزم کرده اند تا همه اقدامات لازم برای موفقیت این رئیس جمهور جوان فرانسه را به کار بندند  تا دیگر این کشور در معرض خطر  موفقیت های دوباره حزب افراطی قرار نگیرد.

اینکه آن ها تا چه اندازه موفق خواهند بود و آیا ماکرون می تواند در روبراه کردن فرانسه و برطرف کردن شکافی که در آن ایجاد شده در مسیر درستی حرکت کند در سال های آینده خود را نشان می دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پیروزی "امانوئل ماکرون" در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه خطر پوپولیسم در این اتحادیه و فرانسه را برطرف کرده است گفت:  خیر، پوپولیسم پاسخ های ساده خود را در یک عصر پیچیده همواره ارائه خواهد داد. نتایج انتخابات فرانسه تنها  جلوی یک خطر حاد بحران موجودیت در ا اتحادیه اروپا را گرفت.

پروفسور وایدنفلد در ادامه در پاسخ به این پرسش که به اعتقاد شما دلایل پیروزی احزاب پوپولیسم و راست افراطی در اروپا چیست گفت: دوران پیچیدگی با دوران سردرگمی در اروپا پیوند خورده است. انسان ها شرایط را درک نمی کنند و عرصه سیاسی نیز وضعیت را برای آن ها روشن نمی کند. پس سیاست سنتی با عدم اعلام و شفاف سازی خود مقصر مهم و اصلی چنین تحولی است.

این کارشناس برجسته آلمانی درباره روابط آینده بین آلمان و فرانسه تحت ریاست جمهوری ماکرون در فرانسه نیز گفت: این روابط به صورت سازنده در سایه همکاری های بیشتر ادامه خواهد یافت.

وی درباره آراء بالای حزب افراطی فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور نیز گفت این نشان می دهد که در هر حال جنبش های راست پوپولیستی تا چه اندازه قدرتمند هستند.

پروفسور وایدنفلد در پایان درباره اینکه آیا اروپا در مجموع در مسیر درستی در حال حرکت است گفت: از آنجایی که اروپا حرکتی نمی کند ما نمی توانیم به این سوال که آیا در مسیر درستی است پاسخ دهیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج