سرویس بین الملل- وزیر خارجه آمریکا بر این باور است که دونالد ترامپ در حال تلاش برای ارزیابی این مساله است که انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل، چه تبعات احتمالی برای روند صلح در خاورمیانه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در سخنانی تاکید کرد: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حال ارزیابی این مساله است که عمل به قولش برای انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس چه تبعات احتمالی برای روند صلح بین فلسطینی ها و اسرائیل خواهد داشت.

تیلرسون در مصاحبه با ان بی سی تصریح کرد: رئیس جمهور آمریکا کاملا مراقب است تا درک کند چگونه تصمیم برای انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس می تواند بر روند صلح تاثیر بگذارد.

اظهارات تیلرسون چند روز قبل از سفر ترامپ به خاورمیانه بوده است، ترامپ قصد دارد در این سفر با رهبران فلسطینی و رژیم صهیونیستی دیدار و گفتگو کند.

اسرائیل مدعی است که شهر بیت المقدس پایتخت دائمی و قطعی این رژیم است و همه کشورهای خارجی باید سفارتخانه های خود را از تل آویو به این شهر منتقل کنند. بسیاری از متحدان آمریکا با این مساله مخالفت کرده اند.

تیلرسون در ادامه افزود: تصمیم ترامپ تا حد زیادی بستگی به این خواهد داشت که ارزیابی و واکنش دولت های منطقه چگونه خواهد بود.

دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بلافاصله به اظهارات تیلرسون واکنش نشان داد و با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: موضع اسرائیل بارها و بارها به دولت آمریکا و جهان توضیح داده شده است. انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس تاثیر منفی بر روند صلح نخواهد داشت. این اقدام موجب پیشرفت روند صلح می شود، آن هم با اصلاح یک اشتباه تاریخی.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج