سرویس بین الملل - مشاوران ترامپ از وی خواسته اند تا موافقت خود را برای اعزام سه تا پنج هزار نیروی دیگر به افغانستان اعلام کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، افزایش شمار تلفات ناشی از حملات طالبان و  دیگر گروه های شورشی در افغانستان بهانه ای شده است تا مقامات آمریکایی درصدد  افزایش شمار نیروهای خود در این کشور باشند.

بر اساس آمار سازمان ملل، در سال 2016 نزدیک به 11 هزار و 500 غیر نظامی افغان در حملات گروه های شورشی در این کشور کشته یا زخمی شدند. همچنین شمار نیروهای امنیتی افغان که در حملات طالبان و دیگر گروه های شورشی افغانستان در این مدت زمان کشته شدند، هفت هزار نفر اعلام شده است. بسیاری از این افراد توسط کارشناسان آمریکایی و کارشناسان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) آموزش دیده بودند.

«دن کوتز» مدیر اطلاعات ملی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا طی هفته کنونی هشدار داد اوضاع سیاسی و امنیتی در افغانستان "تقریبا به طور قطع" وخیمتر خواهد شد.

وی در این باره گفت: "بر اساس ارزیابی های ما، طالبان همچنان به حملات خود به ویژه در مناطق روستایی ادامه خواهد داد."

بدین ترتیب، ترامپ که در ابتدا شعار "اول آمریکا" را در دستور کار خود قرار داده بود و قصد داشت مشارکت نیروهای آمریکایی را در خارج از این کشور کاهش دهد، اکنون باید درخصوص درخواست های مقامات ارشد نظامی مبنی بر اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان تصمیم گیری کند.

بر اساس گزارش های منتشر شده، مشاوران ترامپ از وی خواسته اند تا موافقت خود را برای اعزام سه تا پنج هزار نیروی دیگر به افغانستان اعلام کند. در حال حاضر هشت هزار و 400 نیروی آمریکایی در افغانستان حضور دارند.

بر اساس پیش بینی های انجام شده، رئیس جمهور آمریکا تصمیم گیری درخصوص افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان را طی ماه کنونی انجام خواهد داد. «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا نیز در این باره اعلام کرد توصیه های خود در این خصوص را به زودی به ترامپ اعلام خواهد کرد.

این در حالی است که به گفته کارشناسان، افزایش شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان باعث ناخرسندی بیشتر مردم آمریکا خواهد شد. شمار نیروهای آمریکایی که در افغانستان کشته شده اند، از سال 2001 تا کنون نزدیک به 2400 نفر بوده است. شمار زخمی ها در این مدت زمان نیز بیش از 20 هزار نفر اعلام شده است.

بر اساس گزارش های مطرح شده، ترامپ تصمیم خود را در خصوص افزایش نیروهای آمریکایی در نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل یا نشست گروه هفت در سیسیل که اواخر ماه مه برگزار خواهد شد اعلام می کند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج