سرویس بین الملل - ترامپ قرار است کسی را به عنوان ارشدترین کارشناس و دانشمند وزارت کشاورزی این کشور منصوب کند که به تأثیرات مخرب آب‌و‌هوایی بر کشاورزی هیچ اعتقادی ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از ایندیپندنت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قرار است یک استاد پیشین رشته کسب‌وکار را برای منصب ارشدترین کارشناس و دانشمندِ وزارت کشاورزی این کشور منصوب کند.

به نوشته ایندیپندنت، فرد مورد نظر «سام کلاویس» نام دارد که هم‌اکنون مشاور ارشد کاخ سفید در امور وزارت کشاورزی و دستیار ترامپ طی کارزار تبلیغاتی‌اش بود.

وی پیشتر استاد رشته سیاست‌گذاری عمومی و کسب‌و‌کار در کالج مورنینگ‌ساید در سیوکس‌سیتی آیووا بوده است، کسی که گفته بود تغییرات آب‌و‌هوایی «تنها یک سازوکار برای انتقال ثروت از گروهی از مردم به گروهی دیگر است». وی همچنین گفته بود که پیش از هراقدامی برای مبارزه با تغییرات آب‌و‌هوایی، «به علم و شناخت بیشتری درباره تغییرات آب‌وهوایی نیازمندیم».

اما در واکنش به تصمیم ترامپ، کاترین واتکی، معاون بخش تحقیقات وزارت کشاورزی آمریکا در دوره اوباما گفت که انتصاب آقای کلاویس به مثابه «تعیین فردی بدون دانش پیشینی پزشکی برای هدایت مؤسسه ملی سلامت» است.

واتکی که دارای مدرک دکترای تغذیه انسانی است و در دوران ریاست جمهوری کلینتون نیز در بخش ایمنی غذایی سابقه کار داشته است، گفته است که «این منصب، پست ارشدترین کارشناس و دانشمند در وزارت کشاورزی است. و باید شخصی عهده‌دار آن شود که بتواند شاکله علمی شواهد موجود را ارزیابی کرده و به شکلی مناسب براساس آن‌ها عمل کند».

به نوشته ایندیپندنت، کلاویس هرچند دارای مدرک دکترا از دانشگاه آلاباما است، اما نوشته‌های شامل طیفی از مسائل از فدرالیسم تا مبارزه با تروریسم می‌شود. وی همچنین اجرای یک برنامه رادیویی را نیز برعهده دارد.

وی پیشتر در سال 2016 و طی کارزارهای تبلیغاتی گفته بود که وزارت کشاورزی در دولت ترامپ هرگز بر آسیب‌های ایجاد شده براثر تغییرات آب‌و‌هوایی تمرکز نخواهد داشت، بلکه به دنبال هدایت منابع به منظور تسهیل مقررات و افزایش تجارت کشاورزی است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج