سرویس بین الملل- امانوئل ماکرون نامزد مستقل در انتخابات فرانسه امروز به طور رسمی وارد الیزه می شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از رسانه های فرانسه،  مرکز پاریس به مناسبت برگزاری مراسم تحلیف امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور جدید فرانسه در سکوت فرو می‌رود. وی امروز به مدت 5 سال ریاست جمهوری فرانسه را بر عهده خواهد گرفت.

بانکدار سابق  39 ساله تا 3 سال پیش برای بسیاری از مردم، شخصیتی نا‌آشنا بود و به هیچیک از گروه‌های سیاسی سنتی تعلق ندارد؛ اتفاقی که در پنجمین اقتصاد بزرگ جهان و یکی از مؤسسان اتحادیه اروپا بی‌سابقه است.

مشاور سابق اقتصادی فرانسوا اولاند که جوانترین رهبر دوران پسا‌جنگ فرانسه می باشد، نخستین فردی که پس از سال 1958 و استقرار پنجمین جمهوری در فرانسه از سوی «شارل دو گل» متولد شده است.

البته ماکرون باید بکوشد در انتخابات پارلمانی آتی که در ماه ژوئن (یک ماه دیگر) برگزار می‌شود برای حزب جدید التأسیس میانه‌روی خود، اکثریتی پارلمانی به دست آورد؛ حزبی که مرزهای سنتی سیاسی را در فرانسه از میان برداشته است.

وقتی وی یک هفته پیش توانست با کسب 66 درصد از آرا در دور دوم انتخابات مارین لو پن نامزد راست افراطی را شکست دهد، آن‌هایی که معتقدند مرزهای باز، پیوندهای نزدیک‌تر در اروپا و اصلاحات مطابق با کسب و کار که مکرون به دنبال آن‌هاست برای صلح و کامیابی حیاتی هستند، نفس راحتی کشیدند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج