سرویس بین الملل- دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی از آمادگی رئیس جمهور روسیه برای کمک به حل و فصل تهدید هسته‌ای کره شمالی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، کاخ آبی (کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز جمعه در گفتگوی تلفنی با مون جائه این رئیس جمهور جدید کره جنوبی آمادگی خود را برای ایفای نقش سازنده در حل و فصل مساله هسته ای کره شمالی اعلام کرده است.

رئیس جمهور کره جنوبی نیز در این گفتگوی تلفنی خواستار تقویت و گسترش روابط دو جانبه و تقویت ارتباطات راهبردی برای یافتن راهکاری برای مهار تهدید هسته ای کره شمالی شده است.

رئیس جمهور کره جنوبی در این گفتگوی 20 دقیقه‌ای تاکید کرد: ما امیدواریم که روسیه نقشی سازنده در زمینه متوقف اقدامات تحریک آمیز هسته ای کره شمالی و اجرای طرح خلع سلاح اتمی ایفا کند.

وی تصریح کرد: من همچنین خواستار یافتن راهکاری برای آغاز مذاکرات سریع بین کره جنوبی و کره شمالی و همین طور مذاکرات شش جانبه هستم.

مذاکرات شش جانبه در سال 2008 میلادی پس از شلیک موشک کره شمالی متوقف شده است.

"مون" که یک سیاستمدار لیبرال است، رویکرد مصالحه جویانه تری در قبال کره شمالی نسبت به رئیس جمهور برکنار شده کره جنوبی دارد.

تنش ها در منطقه به واسطه ادامه فعالیت های موشکی و هسته ای کره شمالی و مانورهای نظامی آمریکا و کره جنوبی به شدت افزایش یافته است.

کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی افزود: مون همچنین ابراز امیدواری کرد که روسیه و کره جنوبی بتوانند در زمینه توسعه شرق آسیا همکاری کنند، به خصوص گسترش خط لوله گازی از سیبری به کره جنوبی. پوتین نیز امادگی خود را برای همکاری در کلیه زمینه های مذاکره شده اعلام کرده و دو طرف از یکدیگر برای سفر رسمی دعوت بعمل آورده اند.

رئیس جمهور کره جنوبی پیش از این نیز با ترزا می نخست وزیر بریتانیا، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفتگو کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج