سرویس بین الملل- یک کارشناس غرب آسیا گفت: سیاست کلی آمریکا چه در زمان بوش پسر و چه حال حاضر مبتنی بر تشکیل یک کردستان بزرگ در منطقه است.

حسن هانی زاده در گفت وگو با سرویس بین الملل خبرگزاری موج با اعلام این مطلب افزود: پروژه کرستان بزرگ از زمان بوش پسر تاکنون توسط آمریکا پیگیری می‌شد و با توجه به وضعیت عراق و سوریه احتمال شکل‌گیری مناطق خودمختار کردنشین وجود دارد.

وی  ادامه داد: سیاست‌ کلی کاخ سفید در زمان بوش پسر، اوباما و ترامپ همواره بر پایه ایجاد یک کردستان بزرگ در منطقه بوده است. یکی از اهداف این سناریوی آمریکا ایجاد یک جریان کردی مستقل برای همیاری با آمریکا در سوریه و خاورمیانه بوده است که در حالت فعلی هم شاهد حمایت همه‌جانبه سیاسی و نظامی از یگان‌های مدافع خلق توسط ایالات متحده هستیم.

وی ادامه داد: باراک اوباما در سال‌های اخیر اقدام به سرمایه‌گذاری روی کردهای سوریه کرده بود و این روند توسط ترامپ هم ادامه خواهد داشت. چراکه ساختار سیاسی ایالات متحده به همراه اتاق‌ فکر اطلاعاتی و نظامی این کشور بر این عقیده هستند که تا سال آینده باید «کردستان بزرگ» تشکیل شود. از سوی دیگر همه چیز برای همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق مهیا شده است و این موضوع می‌تواند ادامه استقلال کردها و تشکیل کردستان بزرگ در منطقه را رقم بزند.

آمریکا در صدد است تا کردهای شمال سوریه را برای اعلام استقلال آماده کند که بدون تردید دامنه آن تا عراق ادامه پیدا خواهد کرد. مخالفت ترکیه با تشکیل کانتون‌های گسترده کردی یکی دیگر از ابعاد این پرونده خواهد بود. چراکه آنکارا با توجه به شرایط امنیتی داخلی و خارجی خود به دنبال تثبیت وضعیت به نفع خود است و از طرف دیگر، وجود ۲۰ میلیون کرد در خاک ترکیه هم یکی از مسائل جدی است که می‌تواند این کشور را با چالش روبه‌رو کند که البته در این بین سیاست‌های اردوغان هم تاثیرگذار بوده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج