کاخ کرملین هشدار داد که اگر آمریکا دو ملک دیپلماتیک روسیه را که دسامبر سال گذشته توقیف کرده است، آزاد اعلام نکند، مسکو نیز پاسخ متقابل خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری موج، دستیار امور بین المللی رئیس جمهوری روسیه گفت: مسکو ممکن است تدابیر متقابل را در مورد توقیف اماکن دیپلماتیک خود در آمریکا اعمال کند.
شبکه تلویزیونی رن.تی.وی روسیه روز جمعه به نقل از یوری اوشاکوف گفت: مسکو هنوز صبر می کند و بردباری پیشه کرده است.
وی افزود: بر این باوریم که باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا اقدامی ناشایست انجام داده است که به هیچوجه منطقی نبود، اما رئیس جمهوری روسیه با آرامش و سنجیده رفتار کرد.
اوباما در روزهای پایانی ریاست جمهوری، 35 دیپلمات روس را از واشنگتن و نیویورک در پاسخ به آنچه که دخالت روس ها در انتخابات آمریکا خواند، اخراج و دو ساختمان متعلق به روسیه را در حالیکه مصونیت دیپلماتیک داشت، توقیف کرد.
اوشاکوف گفت: مسکو در دسامبر سال 2016 به واشنگتن هشدار داد که اگر این اماکن به روسیه بازگردانده نشود، تدابیری را به عنوان پاسخ اعمال می کند.
وی ادامه داد: بهبودی روابط روسیه و آمریکا تا اندازه زیادی به رفع عوامل منزجر کننده که در سال های اخیر توسط واشنگتن ایجاد شده، بستگی دارد و توقیف اماکن دیپلماتیک در آمریکا هم از جمله این عوامل است.
مقام کرملین خاطرنشان کرد: املاک روسیه در آمریکا غیرقانونی توقیف شده است و هنگام دیدار سرگئی لاوروف از واشنگتن، مقام های آمریکایی اعلام کردند که در پی راه حلی برای این مساله هستند.
لاوروف روز چهارشنبه در واشنگتن با رکس تیلرسون وزیر خارجه و همچنین دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار و مذاکره کرد.
یک مقام وزارت خارجه روسیه نیز روز چهارشنبه با اشاره به خودداری واشنگتن از پایان توقیف دو مجموعه دیپلماتیک این کشور، از برنامه انجام اقدام متقابل و همچنین کاهش شمار دیپلمات های آمریکایی در مسکو خبر داده بود.
پایگاه آنلاین روزنامه کامرسانت هم در این باره نوشت: واشنگتن از مسکو خواسته در ازای پایان توقیف ساختمان های دیپلماتیک، یک قطعه زمین در شهر سن پترزبورگ برای ساخت سرکنسولگری به آمریکا اختصاص دهد، اما روسیه این خواسته را غیرمنطقی خوانده است.
مقام روس در این باره گفته است: مسکو تاکید کرده که مساله توقیف ساختمان های دیپلماتیک روسیه در آمریکا باید بدون ارتباط دادن این موضوع با مسائل دیگر حل شود.
وی افزوده است: اگر این موضوع حل نشود، پس از برگزاری دیدار در حال برنامه ریزی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با ترامپ همتای آمریکایی (16 مرداد در آلمان)، مسکو برای اعمال تحریم ها علیه واشنگتن فکری جدی خواهد کرد.
مقام روس همچنین امکان توقیف املاک دیپلماتیک آمریکا، کاهش شمار دیپلمات ها و کارکنان سفارت این کشور در مسکو را مطرح کرده است که برای نمونه اگر روسیه 90 دیپلمات در واشنگتن دارد، آمریکا نیز باید همین شمار را داشته باشد.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج