رئیس‌جمهور سوریه، در گفت‌وگو با شبکه ONTV بلاروس، از مذاکرات ژنو انتقاد کرد و گفت، این مذاکرات بیشتر اقدامی تبلیغاتی و رسانه‌ای بوده است. او در عین حال مذاکرات آستانه را اقدامی موثر خواند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از شبکه اسکای نیوز، بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در این گفتگو تلویزیونی گفت: ما در مذاکرات ژنو هیچ چیز واقعی را به عنوان دستاورد حاصل نکردیم. در واقع این مذاکرات بیشتر یک دیدار رسانه‌ای و تبلیغاتی بود و هیچ دستاوردی برای ما نداشته است. این نشست عبارت از روندی است که هدف آن در اصل این بوده که ما امتیاز بدهیم. من به یک دلیل ساده امتیاز نخواهم داد به این خاطر که من مالک وطن نیستم. رئیس‌جمهور اختیار هرگونه امتیازدهی در سطح ملی را ندارد. این به یک تصمیم ملی و مردمی نیاز دارد.

وی درباره مذاکرات آستانه گفت: این مذاکرات با دیگر مذاکرات فرق دارد چراکه مذاکره با افراد مسلح اما با نظارت روسیه صورت گرفت. این مذاکرات نتایج مثبتی از طریق تلاش برای برقراری آتش‌بس داشته است. یکی از نتایج این مذاکرات توافق مناطق کاهش تنش بود.

بشار اسد تأکید کرد: هدف اصلی از توافق مناطق کاهش تنش محافظت از جان غیرنظامیان و کاهش خونریزی در درجه نخست است.

وی افزود: مناطق کاهش تنش مناطقی هستند که هم غیرنظامیان و هم تروریست‌ها در آنجا حضور دارند. تروریست‌ها عبارتند از داعش، النصره و گروه‌های دیگر. از جمله اهداف مشخص کردن مناطق کاهش تنش دادن فرصت به افراد مسلح برای آشتی با دولت سوریه است تا در ازای کنار گذاشتن سلاح به اوضاعشان رسیدگی شود. این توافق همچنین فرصتی است برای بقیه گروه‌های مسلحی که می‌خواهند تروریست‌های داعش و النصره از این مناطق بیرون رانده شوند.

اسد گفت: حمله شیمیایی خان شیخون سرپوشی برای مداخله نظامی آمریکا در سوریه بود. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در یک تنگنای داخلی قرار دارد، از یکسو با نزاع‌هایی در داخل دولتش مواجه است و از سوی دیگر نزاع‌هایی با گروه‌ها و لابی‌های دیگر و با رسانه‌ها و شرکت‌های بزرگ دارد برای همین می‌خواست از طریق این اقدام استوارنامه خود را به این گروه‌ها تقدیم کند.

وی درباره احتمال نقض توافق‌نامه مناطق کاهش تنش یا سوء استفاده افراد مسلح از آن گفت: ما امیدواریم که اکنون کشورهای حامی تروریست‌ها بدانند هرگونه تشدید اوضاع شکست خواهد خورد چراکه نیروهای سوریه و روسیه با حمایت ایران و حزب الله هرگونه تحرک تروریست‌ها و نقض توافق‌نامه را پاسخ خواهند گفت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج