یک سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد، رئیس‌جمهوری آمریکا برکناری رئیس پلیس فدرال «اف‌بی‌آی» را از زمان رسیدن به قدرت مد نظر قرار داده بود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از «سی‌ان‌ان»، «سارا هاکبی ساندرز» یک سخنگوی کاخ سفید، روز چهارشنبه اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا از روزی که انتخاب شد در اندیشه برکناری ـجیمز کومی» رئیس اف‌بی‌آی بود؛ ریرا ترامپ اعتمادش را نسبت به رئیس اف‌بی‌آی از دست داده بود.

ساندرز اظهار داشت، رئیس‌جمهوری از این‌که کومی را زودتر برکنار نکرد متاسف نیست، بلکه می‌خواست به او فرصت بدهد.

این سخنگوی کاخ سفید تاکید کرده است که دلیل اصلی برکناری مدیر اف‌بی‌آی ناتوانی وی در انجام وظایفش بوده و ارتباطی با تحقیقات این نهاد در خصوص مداخله روسیه در انتخابات سال 2016 نداشته است.

اخراج جیمز کومی واکنش تند دموکرات‌ها را در پی داشته است. آنها می‌گویند، برکناری رئیس اف‌بی‌آی در راستای سرپوش گذاشتن بر تحقیقات این نهاد در مورد ارتباط بین کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه با هدف تاثیرگذاری روی نتایج انتخابات بوده است.

دونالد ترامپ، سه‌شنبه شب در نامه‌ای به جیمز کومی نوشته بود که وی توانایی رهبری موثر اف‌بی‌آی را ندارد و یک رهبر تازه نیاز است تا اعتماد عمومی به این نهاد را بازسازی کند.

معاون دادستان کل آمریکا نیز در توضیح در خصوص اخراج جیمز کومی گفته بود، وی در نحوه هدایت تحقیقات در مورد پرونده استفاده «هیلاری کلینتون» از‌ ای‌میل‌های شخصی در دوران تصدی مقام وزارت خارجه درست در سال برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری عملکرد اشتباهی داشت.

در همین حال، یک منبع مطلع در کنگره آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته است،‌ جیمز کومی پیش از برکناری درصدد گسترش تحقیقات در خصوص مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری بود.

این منبع اضافه کرده است که جیمز کومی از وزارت دادگستری درخواست کرده بود که منابع بیشتر در خصوص تحقیق درباره روسیه اختیارش گذاشته شود.

در همین حال، دونالد ترامپ روز چهارشنبه در جریان دیدار با «هنری کسینجر» وزیر خارجه اسبق آمریکا، در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص دلایل برکناری جیمز کومی گفت: «خیلی ساده او کارش را خوب انجام نمی‌داد.»

«پل رایان» رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفته است، برکناری رئیس اف‌بی‌آی بخشی از اختیارات رئیس‌جمهوری است. ولی نکته مهم اکنون این است که فردی لایق به زودی جایگزین وی شود.

نهادهای امنیتی آمریکا در پایان تحقیقات خود در ژانویه 2017 به این نتیجه رسیدند که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه شخصا دستور انجام اقداماتی برای ایجاد اخلال در انتخابات آمریکا از جمله هک کردن سامانه اینترنتی حزب دمکرات و انتشار‌ ای‌میل‌های آنها را با هدف کمک به پیروزی دونالد ترامپ صادر کرده است.

دولت روسیه بارها دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را تکذیب کرده و دولت دونالد ترامپ نیز هرگونه همکاری بین کارزار و یا نزدیکان او با روسیه را تکذیب می‌کند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج