سرویس بین الملل- ریاض موافقت کرده است که به منظور خروج عربستان و سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از لیست کشورهایی که از سفر به آمریکا محرومند، باج جدیدی را به واشنگتن بدهد.

به گزارش خبرگزاری موج، رسانه‌های محلی عربستان و برخی رسانه‌های خارجی از وجود یک سند محرمانه میان ریاض و واشنگتن خبر می‌دهند که بر اساس آن، کلیه مکالمان شهروندان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس شنود خواهد شد.

خبرگزاری یمنی «خبر» در این‌باره می‌نویسد: توافقی میان دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و رژیم عربستان سعودی صورت گرفته تا اسامی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از فهرست کشورهایی که اتباع آنها از ورود به آمریکا محرومند، خارج شود.

متن این توافق نشان می‌دهد که واشنگتن، اسامی کشورهای حوزه خلیج فارس را در فهرست اسامی کشورهایی قرار داده بود که اتباعش از سفر به آمریکا محروم شده‌اند.

«خالد بن عبدالرحمن العیسی» رئیس دیوان پادشاهی عربستان در پیوستی به یک نامه وزارت خارجه عربستان، به «محمد بن نایف» وزیر کشور گزارش می‌دهد که پادشاه عربستان، دستور اجرای توافق میان ریاض و واشنگتن درباره حذف اسامی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از لیست کشورهایی را که از سفر به آمریکا محروم شده‌اند صادر کرده است.

رئیس دیوان پادشاهی عربستان در این یادداشت از وزیر کشور خواسته تا اداره کل پژوهش را مسئول ایجاد زیرساخت‌های لازم برای نظارت و شنود مکالمه‌های تلفنی اتباع کشورهای عضو شورای همکاری از جمله عربستان کند.

در این سند ذکر شده که مبلغ 9 میلیارد ریال سعودی برای اجرای این طرح، تعیین بودجه شده است و قرار است از کادرهای تخصصی و فنی دانشگاه علوم امنیتی «نایف» در این طرح کمک گرفته شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج