سرویس بین الملل- نمایندگی دائم روسیه در سازمان ملل پیش نویس قطعنامه مربوط به حمایت از تفاهمنامه ایجاد مناطق کاهش تنش (امن) در سوریه را برای بررسی به شورای امنیت ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری «تاس»، روسیه پیش نویس قطعنامه‌ای در رابطه با حمایت از تفاهمنامه مربوط به ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه که در نشست بین المللی 4 ماه مه در آستانه (پایتخت قزاقستان) به امضاء رسیده، را برای بررسی تقدیم شورای امنیت سازمان ملل متحد داده است.

این مطلب را دفتر نمایندگی دائم روسیه در مقر سازمان ملل در نیویورک اعلام کرد.

"فئودور استرژیژوفسکی" سخنگوی رسمی نمایندگی روسیه گفت: «تایید می کنیم که این سند را برای بررسی به اعضای شورای امنیت ارائه داده ایم. و امیدواریم که رای گیری در مورد آن در تاریخ 8 الی 9 ماه مه انجام شود.»

به گفته این دیپلمات روس، در پیش نویس قطعنامه مربوط به حمایت از تفاهمنامه مربوط به ایجاد مناطق کاهش تنش که از طرف روسیه تهیه شده و در تاریخ 4 ماه می در آستانه به امضاء رسیده، علاوه بر شروط ایجاد چهار منطقه امن که هر نوع درگیری نظامی و از جمله عملیات هوایی در آنها ممنوع است، از همه طرفین مناقشه در سوریه نیز خواسته شده تا رژیم آتش بس که در اواخر ماه دسامبر سال 2016  برقرار شده را باردیگر رعایت کنند و همچنین از دولت سوریه خواسته شده تا به اجرای تفاهمنامه فوق کمک کند.

مناطق کاهش تنش (مناطق امن) در سوریه شامل استان ادلب و بخش‌هایی از مناطق مجاور آن در استانهای حلب، لاذقیه و حماء، مناطق شمالی شهر حمص، شرق منطقه گوتا و جنوب خاک سوریه در مناطق هم مرز با اردن می شوند که اکثر این مناطق تحت کنترل گروه‌های مسلح مخالف دمشق قرار دارد.

وزارت دفاع روسیه تاکید کرده است که امضای تفاهمنامه آستانه، اصلا به معنای آن نیست که مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله داعش و جبهه النصره در سراسر خاک سوریه متوقف شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج