سرویس بین الملل- بر اثر نشت گاز در معدن زغال سنگ «جین لین چیائو» در استان «خونان» در مرکز چین تاکنون 18 معدنچی جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رسانه های چین این حادثه دلخراش دیروز یکشنبه زمانی رخ داد که سرتاسر معدن را نوعی گاز مسموم پر کرده بود.

شین هوا، خبرگزاری رسمی چین امروز (دوشنبه) اعلام کرد به هنگام وقوع این حادثه 55 معدنچی در معدن مشغول به کار بودند که به غیر از کشته شدگان، سایر معدنچیان بلافاصله توسط ماموران امداد و نجات به بیرون از معدن منتقل شدند.

بر اساس این گزارش، ماموران پلیس تمامی کسانی که در این معدن مسئولیت داشتند را دستگیر کرد و بازرسی ها از آنها آغاز شده است.

شین هوا می نویسد: گازی که در معدن نشت کرده در واقع گاز خطرناکی بود که بیشتر معدنچیان به دلیل خفگی ناشی از آن جان خود را از دست دادند و ماموران پلیس به دنبال این هستند که چگونه این گاز مسموم به داخل معدن را یافته است.

وقوع حوادث در معادن چین به دلیل عدم رعایت استانداردهای لازم از سوی پیمانکاران به امری عادی مبدل شده است.

آخرین حادثه پیش آمده در این کشور مربوط به 2 ماه پیش است که در یکی از معادن زغال سنگ این کشور در استان «هیلون جیانگ» به دلیل پاره شدن سیم بوکسل بالابر داخل معدن به دلیل اتصال سیم های برق 17 نفر جان خود را از دست دادند.

کشور چین بزرگترین تولید کننده زغال سنگ در جهان است که حوادث زیادی را طی سال های اخیر در معادن خود تجربه کرده است.

این کشور همچنین در ماههای آذر و دی سال گذشته نیز در منطقه مغولستان داخلی، شاهد وقوع چنین حوادثی بود که انفجار گاز و ریزش بخش هایی از 2 معدن در منطقه «یونگ چوآن لایسو» در جنوب غرب این کشور، 82 نفر را به کام مرگ کشاند.

چین به دلیل پایین بودن ضریب ایمنی در معادن که معمولا از سوی کارفرمایان نادیده گرفته می شود به داشتن خطرناکترین معادن در دنیا مشهور است.

آمار نشان می دهد که در سال گذشته میلادی (2016) در هر ماه تقریبا 2 حادثه در معادن چین رخ داده و در ماه نوامبر سال گذشته (آبان - آذر) شمار حوادث به پنج مورد افزایش یافته است.

حوادثی همچون انفجار و ریزش در معادن به دلیل عدم رعایت مسائل و نکات ایمنی از سوی صاحبان آن، سالانه تعداد زیادی از کارگران چینی را به کام مرگ می کشاند؛ معادن چین فقط در سال 2014، 931 قربانی گرفته است.

بر اساس آمار مراکز دولتی چین، تلفات انسانی معادن این کشور در سال 2013، بیش از یک هزار و 300 کشته و مفقود بود که در 600 حادثه فروریختن معدن رخ داده بودند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج